zamknij

Wiadomości

W 2018 roku władze Jastrzębia postawią na powrót kolei

2017-12-29, Autor: pww

Wiele planów na nadchodzący rok mają włodarze Jastrzębia-Zdroju. Jednym z nich jest działanie na rzecz powrotu kolei do naszego miasta.

Reklama

Prezydent Anna Hetman wyjaśnia, że na razie nie ma mowy o budowie. Bardziej chodzi o lobbowanie na rzecz powrotu kolei do Jastrzębia. Pomocna ma być analiza odtworzenia linii kolejowej, którą wykonano dzięki środkom unijnym. – W tym roku przeprowadziliśmy wiele rozmów i przedstawiliśmy przygotowaną analizę. Jest spore zainteresowanie i spróbujemy pozyskać środki na projektowanie, co jest kolejnym etapem – tłumaczy.

Czytaj także:  >> Powrót kolei do Jastrzębia będzie kosztować 76 mln złotych <<

W listopadzie włodarze naszego miasta spotkali się z przedstawicielami: Marszałka Województwa Śląskiego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A - Biura Strategii Rozwoju Budowy Nowych Linii, PKP Intercity S.A, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

 - Organizowanie i dotowanie pasażerskich przewozów kolejowych należy do zadań samorządu województwa, dlatego na tym szczeblu, jak i na szczeblu krajowym prowadzone są rozmowy – wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

O 5 mln złotych na budowę linii kolejowej na odcinku Jastrzębie-Zdrój – Pawłowice stara się poseł Krzysztof Gadowski, który wniósł poprawki do budżetu państwa na 2018 rok. Argumentuje, że Jastrzębie-Zdrój jest obecnie  największym miastem w Polsce, pozbawionym dostępu do czynnej linii kolejowej w ruchu pasażerskim. - Odtworzenie ruchu kolejowego, który łączyłby Jastrzębie-Zdrój ze stolicą województwa, zwiększy dostęp mieszkańców do uczelni oraz miejsc pracy i niewątpliwie wpłynie na rozwój miasta – przekonuje.

 

Oceń publikację: + 1 + 57 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~gestskoczka 2017-12-31 12:15:44

  O linię kolejową w ramach kolei metropolitalnej powinny walczyć wszystkie miasta naszego subregionu. Pojedynczo nic się nie zdziała w obliczu powstającej metropolii.

  Najbardziej poszkodowanym miastem jest Jastrzębie, władze coś obiecują, ale tak naprawdę, to samo Jastrzębie to za mało.

  Rybnik – wiodące miasto subregionu – szczyci się że ma połączenia kolejowe z czterema stolicami europejskimi, ale patrząc na to z boku, to marnie ta „kolejowość” półmilionowego subregionu wygląda. W PRL-u miasto mniejsze od Rybnika miało bardziej rozwiniętą infrastrukturę kolejową niż obecnie ma cały subregion, z Rybnikiem na czele.

  Uważam, że wszystkie nasze miasta – Jastrzębie, Żory, Rybnik, Wodzisław i Racibórz – jednym głosem, powinny walczyć o kolej, przede wszystkim o budowę drugiego toru na odcinku Orzesze – Katowice. A Żory i Jastrzębie o reaktywację połączenia Orzesze – Żory i Pawłowice – Jastrzębie.

  Chciałbym zapytać, co pan poseł Gadowski jest w stanie zrobić konkretnego za te 5 mln zł z budżetu państwa? To jest chęć działania, czy autopromocji”?

  10 4
 • ~Jarosław Polok 2018-01-09 22:24:44

  Linia kolejowa do Jastrzębia musi być przelotowa to zwiększa jej ekonomię i atrakcyjność. Jak przedmówca zaznaczył drugi tor od Katowice Ligota do Orzesza, a ja bym nawet powiedział Leszczyn jest konieczny. Cała linia 159 powinna być rewitalizowana , a szybka kolej Rybnik-Wodzisław powinna być przedłużona w dwa kierunki jeden do Żor na linii 148 a w drugą stronę na linii 159 do Jastrzębia Zdroju. Pociągi bezpośrednie do Katowic z Jastrzębia przez Żory Orzesze rozpocząłbym w Cieszynie przez linię 90 później rekrystalizowaną 170 co dałoby duży potok pasażerski oraz dobre skomunikowanie regionu oraz stała by się linia do Cieszyna i Jastrzębia ekonomiczna.

  10 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 39