Doceniając wkład Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów w kulturę, ich znaczenie jako jednych z najważniejszych twórców polskich, organizatorzy przygotowali szereg działań, mających na celu popularyzację ich dorobku artystycznego. Był to m.in. wyjazd do Zakopanego śladami Witkiewiczów. Uczniowie biorący udział w projekcie zwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Galerię Sztuki XX wieku w Willi Oksza, Galerię Sztuki im. Kulczyckich, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza i Teatr im. Witkacego. Niezapomniane chwile tam spędzone uwieczniono na filmie i zdjęciach, które pokazano podczas gali.
W ramach projektu zorganizowano także dwa happeningi, w trakcie których uczniowie rozdawali mieszkańcom naszego miasta foldery z fragmentami dzieł Witkacego. Dzięki tym działaniom jastrzębianie dowiedzieli się o trwającym w naszym kraju Roku Witkiewiczów.
Podczas gali finałowej zaproszeni goście mogli zapoznać się z biografią Witkacego i jej wpływem na jego artystyczną działalność i poglądy, szczegółowo zapoznać się z dramaturgiczną twórczością Witkacego oraz przyjrzeć się malarstwu portretowemu Witkacego. Rozstrzygnięto też Miejski Konkurs Plastyczny pod hasłem „Portret Nauczyciela według Witkacego”. Pierwsze miejsce zajęła Julia Świrk z Zespołu Szkół Handlowych. Na drugiej pozycji konkursowe zmagania zakończyła Aleksandra Tęgowska z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek. Trzecie miejsce zajęła zaś Dominika Lewandowska z ZSH. Przyznano również wyróżnienia dla uczniów jastrzębskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Otrzymali je: Klaudia Miąsik, Kamil Mendzik, Wiktoria Dziedzińska, Klaudia Borodziej, Emilia Szulc, Monika Purzycka, Katarzyna Łuczka i Karolina Kusztal.
Podczas finału uczniowie zaangażowani w projekt pokazali specjalnie przygotowane na ten dzień etiudy na motywach dwóch sztuk Witkacego: „Wariat i zakonnica” oraz „W małym dworku”. - Wszystkie te działania miały na celu popularyzację wybitnych artystów polskich, uwrażliwienie na sztukę i literaturę poprzez poszerzanie wiedzy uczniów w aktywny sposób - w bliskim i bezpośrednim kontakcie z dziełem sztuki i miejscami związanymi z artystą. Takie działania zdecydowanie mocniej pobudzają uczniów do rozwijania swoich zdolności i możliwości – mówi Elżbieta Marciniak ze Stowarzyszenia Kreatywnych Nauczycieli.
Projekt edukacyjny „Anioł i Syn. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów” umożliwił młodzieży zaprezentowanie swojej wiedzy i zdobytych umiejętności w dziedzinie nauk humanistycznych - języka polskiego, historii i sztuki, a także zainspirował do rozwijania zdolności artystycznych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Dzień Piżamy w jastrzębskich przedszkolach. Wsparli dzieci chorujące na raka
867Uczniowie z Jastrzębia nagrodzeni. To wyróżnienie za edukacyjne osiągnięcia
569Budżet partycypacyjny. Która szkoła otrzymała środki?
437Tancerze "Szoku" z medalami wrócili ze Słowenii
369"Ekopracownia pod chmurką" i "Obserwatorium przyrodnicze". W dwóch szkołach powstały ekopracownie
257"Ekopracownia pod chmurką" i "Obserwatorium przyrodnicze". W dwóch szkołach powstały ekopracownie
0Dzień Piżamy w jastrzębskich przedszkolach. Wsparli dzieci chorujące na raka
0Budżet partycypacyjny. Która szkoła otrzymała środki?
0Tancerze "Szoku" z medalami wrócili ze Słowenii
0Uczniowie z Jastrzębia nagrodzeni. To wyróżnienie za edukacyjne osiągnięcia
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert