Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przybył do woj. śląskiego ocenić na miejscu zagrożenie epidemiczne. Śląsk z powodu wzrostu przypadków zakażeń wśród górników jest obecnie największym ogniskiem pandemii w Polsce. Minister zdrowia powiedział, że gdyby oddzielić Śląsk od reszty kraju, to mielibyśmy już tendencję spadkową.
- Minister Kraska przyjechał na Śląsk, aby na miejscu ocenić skalę zagrożenia – poinformowała nas Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.
Aktualnie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska bierze udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, które odbywa się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. O godz. 12.00 przewidziany jest briefing prasowy.
Spodziewamy się dowiedzieć wówczas o ewentualnych dalszych krokach w walce z epidemią rozlewającą się w kopalniach. Od czwartku trwają badania przesiewowe tysięcy górników, czego efektem - trzeba zaznaczyć - spodziewanym - jest wzrost stwierdzonych przypadków koronawirusa. W niedzielę z uwagi na sytuację epidemiczną zamknięta została kopalnia Bobrek w Bytomiu. To kolejna kopalnia po Jankowicach, Murckach-Staszicu, Sośnicy i Pniówku objęta epidemią.
Być może podczas briefingu wiceminister i wojewoda wypowiedzą się też oficjalnie w temacie rzekomego planu zamknięcia województwa śląskiego. Takie wiadomości krążą w sieci. Oficjalnie głos w sprawie zabrał nawet prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński:
„Pojawiają się informacje o planowanym zamknięciu województwa śląskiego w związku z jego najwyższym wskaźnikiem zakażeń na koronawirusa na tle innych województw.
Apeluję do administracji rządowej, która zapewne monitoruje sytuację i będzie podejmowała ewentualne decyzje, aby podjęła je jak z największą rozwagą i odpowiedzialnością, bez pośpiechu i pochopności na zasadzie na wszelki wypadek ,,zamykamy wszystko co się da”.
Proszę mieć na uwadze, że województwo śląskie to organizm składający się z wielu podregionów: śląskiego, bielskiego, żywieckiego, częstochowskiego i zagłębiowskiego. Czy byłoby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności Rybniku?
Przedsiębiorcy naszego województwa to jedna z największych sił gospodarczych w kraju. Proszę mieć także na uwadze, aby mieli możliwość uczciwej konkurencji z innymi województwami, a zbyt restrykcyjne zamknięcie mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć ich i tak trudną już sytuację. Niektórych mogłoby to wyeliminować z rynku pociągając za sobą znaczny wzrost bezrobocia.” napisał na Facebooku.
Jeszcze w weekend informacje o rzekomym zamykaniu dementowała Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego w portalu infokatowice.pl wskazując, że podobne teorie pojawiały się już w marcu. Wówczas popularność w sieci zdobywało nagranie męskiego głosu, który powołując się na źródła w Warszawie mówił o szykowanej blokadzie wojskowej i żołnierzach ustawiających barierki, co również było bzdurą.
Aczkolwiek Waldemar Kraska cytowany przez PAP, powiedział, że jedną z opcji rozważaną przez rząd w celu opanowania sytuacji na Śląsku jest blokada województwa. Jednak jest to ostateczność.
„Śląskie jest zbyt ważne gospodarczo oraz zbyt liczne, aby bez szczegółowych analiz podjąć taką decyzję.”
Faktem jest natomiast, że województwo śląskie jest obecnie regionem, w którym jest najwięcej nowych przypadków zarażenia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w niedzielę w Polsacie News, że „jeżeli oddzielilibyśmy Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w pozostałych regionach kraju, to mielibyśmy już tendencję spadkową”.
Niedziela 10 maja była dniem, w którym po raz pierwszy od wybuchu epidemii udało się wykonać w ciągu doby 23,4 tysiąca testów na obecność SARS-CoV-2. Na rekordową ilość testów miała wpływ przede wszystkim akcja masowego badania górników w pięciu kopalniach. W efekcie stwierdzono 345 przypadki infekcji, z czego niemal połowa, bo 171 odnotowana była w woj. śląskim.
Zwrócił uwagę, że ponad 97 procent zakażonych w kopalniach przechodzi chorobę bezobjawowo. - Z jednej strony, jest to bardzo dobre dla nich, z drugiej strony, niestety, jak są bezobjawowe przebiegi choroby, wtedy łatwiej nieświadomie zarazić innych - zauważył.
Według Szumowskiego warunki panujące w kopalniach warunki sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Dodał jednocześnie, że mimo trudnej sytuacji nie wszystkie kopalnie zostaną zamknięte.
- Badamy w tej chwili pięć głównych kopalń i właściwie dwie z nich są w stanie wstrzymania. Pozostałe kopalnie badamy wyrywkowo (...) Mam nadzieję, że bardzo szybko uda się odizolować chorych od zdrowych i kopalnie będą mogły funkcjonować - stwierdził.
Łukasz Szumowski powiedział jednocześnie, że gdyby nie ogniska zakażeń w kopalniach, to na Śląsku mielibyśmy „tylko kilkanaście nowych osób chorych”.
- To pokazuje, jak dramatyczne duże są te ogniska. Jeżeli oddzielilibyśmy Śląsk i kopalnie od przebiegu epidemii w Polsce, to zaczęlibyśmy mieć już tendencję spadkową – powiedział szef resortu zdrowia.
Zaznaczył, że trzeba bardzo szybko i sprawnie działać na Śląsku, żeby ogniska te nie stały się źródłem zakażeń poziomych. - Wtedy(...) będziemy mogli powiedzieć, że epidemia powoli słabnie – powiedział Szumowski w Polsacie News.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert