10 lat przygotowań, 50 mln ton surowca i gwarancja 25 lat wydobycia. Tak w liczbach można przedstawić pierwszą ścianę wydobywczą w nowym złożu węgla koksującego Pawłowice 1, którą kilkanaście dni temu uruchomiono w kopalni Pniówek.
Rozruch ściany T2 w pokładzie 357/1 w złożu Pawłowice 1 nastąpił w pierwszych dniach grudnia. - Przed spółką otworzył się dostęp do 50 mln ton najlepszej jakości węgla koksowego - zapowiada dyrektor kopalni Pniówek Krzysztof Zabój, dodając, że na nowym obszarze ekploatacja będzie miała bardzo ograniczony wpływ na powierzchnię terenu.
Starania JSW o udostępnienie nowego złoża Pawłowice 1 trwały od około 10 lat. W czerwcu 2012 r. minister środowiska udzielił spółce koncesji na wydobycie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej. Obowiązuje ona do końca 2051 r.
Złoże Pawłowice 1 zalega na obszarze części gmin Pszczyna, Pawłowice, Suszec i w niewielkim stopniu pod terenem miasta Żory, w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni Pniówek. Ma 15,83 km kw. powierzchni. Składa się w całości z węgli koksowych, w zdecydowanej większości typu 35 (78 % zasobów). Projekt zagospodarowania określa, że do głębokości 1140 m zagospodarować można jednocześnie ponad 6,5 mld m sześc. metanu.
>> Czytaj także: KWK Pniówek: szyb IV będzie pogłębiany <<
Przy wydobyciu wykorzystana zostanie infrastruktura techniczna kopalni Pniówek w zakresie m.in. przewietrzania wyrobisk, systemu transportu pionowego urobku, systemu przeróbki mechanicznej węgla czy systemu odwadniania.
Warto dodać, że udostępnienie i zagospodarowanie zasobów złoża do głębokości 1140 m przyczyni się do wydłużenia żywotności kopalni Pniówek o ok. 25 lat.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1143Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
570JSW: dotarły pierwsze nowoczesne aparaty regeneracyjne. Na razie do Szczygłowic
564Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
322W JSW ujednolicą Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Podjęto decyzję o wznowieniu nad nim prac
+5 / -2Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
+2 / -1O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+4 / -4Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
+0 / -3Koniec papierowego awizo? Poczta Polska wdraża e-Doręczenia
+0 / -5O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
0Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
0JSW: dotarły pierwsze nowoczesne aparaty regeneracyjne. Na razie do Szczygłowic
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Michał Szydlarski 2016-12-14
18:06:42
Nie T2... tylko ściana P2... jełopie..!!
~gestskoczka 2016-12-19
17:15:18
Mam prośbę do górników którzy będą tam fedrować. Kiedyś zgubiłem w tamtym rejonie pamiątkowy zegarek. Pomiędzy pokładami 357 a 358 gdy pracowałem na KWK Krupiński. W tamtym czasie te pokłady w partiach „A”; „B”’ i „C” należały do Krupińskiego. Potem przyszła decyzja by kopalnia Krupiński fedrowała węgiel energetyczny w partiach „N” i „E”, a budowaną kopalnie Warszowice w Baranowicach mającą fedrować w tym rejonie zlikwidowano. Po to by Pniówek mógł dłużej fedrować.