W tym roku młodzież w ramach projektu może nieodpłatnie wziąć udział w warsztatach profilaktycznych, teatralnych, warsztatach charakteryzacji oraz spektaklu o tematyce profilaktycznej. W ramach projektu Stowarzyszenie stawia na tzw. profilaktykę pozytywną. - Edukacja dotycząca używek jest potrzebna, ale niewystarczająca. Jeszcze ważniejsza jest budowa asertywnych postaw oraz umiejętności adekwatnego rozpoznawania i nazywania własnych uczuć i potrzeb czy też ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z tzw. trudnymi emocjami jak złość, poczucie odrzucenia. Proponowane przez nas warsztaty artystyczne mają na cel również zaspokojenie potrzeby twórczości i odkrycie artystycznych pasji, co może ułatwić satysfakcjonujące spędzanie czasu bez używek – mówią organizatorzy.
- W ramach projektu młodzież została zaangażowana w autorską działalność profilaktyczną - stworzenie i wystawienie spektaklu, na który zostaną zaproszeni ich rówieśnicy. Dlaczego warsztaty teatralne? Bo rozwijają wyobraźnię, fantazję, twórcze myślenie, uczą wartościowego spędzania wolnego czasu, są też okazją do budowania prospołecznych postaw u młodzieży budującej spektakl. W dużym stopniu uczą również komunikacji między rówieśnikami, powodują wzrost pewności siebie, rozwijają pozytywne myślenie, a przede wszystkim uczą umiejętności opanowania lęku, przydatnej nie tylko w teatrze – dodają organizatorzy.
Młodzież poznała też sztukę kreowania wizerunku postaci scenicznej, dzięki warsztatom charakteryzacji, pokazującej świat magii teatru od jego zaplecza. Warsztaty umożliwiły przemianę w kogoś zupełnie innego (zmiana koloru włosów, długości włosów, postarzenie, doklejane rzęsy, przyklejane nosy, brodawki, wąsy, brody). Były świetną formą zabawy i nauki.
>> Warsztaty charakteryzacji w ramach projektu Profilaktyka Pełną Parą! - zobacz zdjęcia
Projekt jest finansowany ze środków UM Jastrzębie-Zdrój, jego autorką jest jastrzębska psychoterapeutka Agnieszka Korbel .Zaprosiła ona do współprac doświadczoną aktorkę i pedagog Katarzynę Dendys-Kosecką, która prowadzi warsztaty teatralne i jest reżyserką spektaklu. Aktorka współpracowała do tej pory z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Dramatycznym w Koszalinie, Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz Teatrem Polskim w Bielsku Białej. Jest również główną bohaterką i współautorką recitalu o Edith Piaf, który gościł w wielu teatrach, domach kultury a także trzykrotnie otwierał Międzynarodowy Festiwal Edith Piaf w Krakowie, Warsztaty charakteryzacji prowadziła Marzena Dyczek, charakteryzatorka teatralna, współpracująca z Teatrem Polskim w Bielsku Białej, oraz Teatrem im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Wolontariuszem w projekcie jest nauczyciel j. polskiego Iwona Posio-Sikora. W części artystycznej projektu bierze udział młodzież z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, natomiast w Zespole Szkół nr 1 odbywają się warsztaty psychologiczne.
Spektakl zostanie wystawiony w Domu Zdrojowym 27 listopada. Do jego obejrzenia zaproszona jest młodzież w wieku gimnazjalnym. Chętne szkoły proszone są o kontakt pod nr 507 432 337.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert