- W zbiorniku Racibórz Dolny jest ponad 150 mln m3 wody na 183 mln pojemności i już nie przybywa więcej - donosi prezydent Jacek Wojciechowicz. Stabilność sytuacji w mieście podkreślają zarówno magistrat, jak i służby, które zapewniają, do Raciborza z każdą godziną stopniowo będzie płynąć coraz mniej wody, choć sam proces obniżania lustra wody jest obliczony na kilkadziesiąt godzin.
- Wczoraj około północy udałem się nad zbiornik Racibórz Dolny, w związku z zauważonym wyciekiem, który zlokalizowany był w pobliżu wału zbiornika. Na miejscu była straż pożarna, policja i wojsko. Byliśmy razem z panem wojewodą i starostą powiatu raciborskiego i komendantami PSP - relacjonuje na Facebooku prezydent Raciborza, Jacek Wojciechowicz.
Jak wynika z doniesień prezydenta, sam wyciek wyglądał jak małe "bulgoczące" źródełko o średnicy może 20-30 cm.
Po konsultacjach z ekspertami służby odpowiedzialne za zbiornik podjęły decyzję o zasypaniu tego miejsca "big bagami" wypełnionymi kamieniami - ciągnie Jacek Wojciechowicz. - Zadysponowano wojsko, które do rana tę robotę świetnie wykonało.
Jak przypomina włodarz, wg RZGW sytuacja nie jest groźna i nie wystąpiła (po sprawdzeniu całego obwodu zbiornika) w żadnym innym miejscu.
Jeśli chodzi o stan wody to w zbiorniku jest ponad 150 mln m3 i już NIE PRZYBYWA WIĘCEJ - zaznacza prezydent Wojciechowicz. - Wg służb zbiornika już teraz z każdą godziną stopniowo do Raciborza będzie płynąć coraz mniej wody, choć proces obniżania lustra wody jest obliczony na kilkadziesiąt godzin.
Prezydent zapowiada, że miasto będzie monitorować dziś wały i pomoże w monitorowaniu stanu obwałowań samego zbiornika.
Proszę o rozwagę, ostrożność, ale też nie uleganie niepotrzebnym emocjom - podsumowuje Jacek Wojciechowicz.
Niebezzasadnie, bo przypomnijmy, że wśród mieszkańców Raciborza, zwłaszcza dzielnicy Ostróg i Płoni, zaczęły dziś znikąd pojawiać się fake newsy o rzekomej ewakuacji placówek oświatowych, a rodzice z niepokojem dzwonili do szkół i przedszkoli z pytaniem, czy muszą odebrać dzieci.
Dezinformacje zdementował tamtejszy magistrat, o czym pisaliśmy <<Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje>>.
Przypomnijmy, że zbiornik Racibórz Dolny - gigantyczna inwestycja Wód Polskich, warta ok. 2 mld złotych, oficjalnie został oddany do użytku w 2020 roku.
Droga do sfinalizowania budowy zbiornika nie była łatwa, niemniej zobowiązanie społeczne, związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa powodziowego blisko 2,5 mln mieszkańców, ostatecznie zostało dotrzymane.
Zbiornik Racibórz Dolny jest obecnie największym obiektem hydrotechnicznym w Polsce. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej dla 2,5 mln mieszkańców w aż trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Zbiornik ma pojemność 185 mln m3 i jest w stanie zredukować falę powodziową o skali porównywalnej do katastrofalnej fali z 1997 roku. Inwestycja została zrealizowana z funduszy Banku Światowego, środków unijnych, funduszy Banku Rozwoju Rady Europy, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu państwa.
Do tej pory zbiornik nie przyjmował tak dużych ilości wody. Obecna sytuacja hydrologiczna jest więc swoistym testem konstrukcji.
Koszt inwestycji: ok. 2 mld złotych
Źródła finansowania: Bank Światowy, Bank Rozwoju Rady Europy, Unia Europejska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, środki z budżetu państwa
Wykonawcy: konsorcjum firm Budimex S.A. (lider) i Ferrovial Agroman S.A.
Pojemność obiektu: 185 mln m 3
Powierzchnia polderu: ponad 26 km 2
Długość zapór wokół zbiornika: 22 km
Obszar ochrony przeciwpowodziowej: 600 km 2
Cel: ochrona przed powodzią 2,5 mln mieszkańców trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Działanie: polder umożliwia spłaszczenie fali powodziowej oraz opóźnia moment dojścia fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal (co miało miejsce podczas Powodzi Tysiąclecia w 1997 roku).
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,powodz-2024-najwieksza-budowla-hydrotechniczna-w-polsce-stabilizuje-sytuacje-w-raciborzu,wia5-2-10665.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pustostan za kinem przestanie "straszyć"? Miasto planuje zakup nieruchomości
+40 / -4Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
+21 / -3Awaria rurociągu. Te ulice nadal są nieprzejezdne
+18 / -0Ciągle pada. Miasto wydało komunikat dotyczący aktualnej sytuacji powodziowej
+8 / -0Historyczny zabieg w jastrzębskim szpitalu. Pierwszy w Polsce z wykorzystaniem stymulatora nowej generacji
+8 / -0Śmiertelne potrącenie 85-letniego pieszego na pasach
2Nowa pracownia w WSS nr 2. To już druga taka w jastrzębskim szpitalu
1Zaginął mieszkaniec Boryni! Policja poszukuje 43-latka
1Dwa nowe radiowozy dla jastrzębskiej policji (zdjęcia)
1"Mój rower elektryczny". W 2025 roku ruszą rządowe dotacje
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert