zamknij

Wiadomości

Zbliża się 32. rocznica pacyfikacji kopalni

Jak co roku, 15 grudnia zgromadzeni na placu przy KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - Ruch Zofiówka oddadzą hołd górnikom, przeciwko którym 32 lata temu wojsko i milicja użyły broni.

Reklama

To właśnie tutaj w 1981 roku pluton specjalny milicji obywatelskiej, po raz pierwszy od wprowadzenia stanu wojennego, strzelał do strajkujących górników. Podczas pacyfikacji kopalni od kul ranne zostały cztery osoby.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 9.00 przy tablicy upamiętniającej pacyfikację KWK Manifest Lipcowy, gdzie przewidziano przemówienia zaproszonych gości i składanie kwiatów. Organizatorem obchodów jest NSZZ „Solidarność” KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - Ruch Zofiówka.

Przypomnijmy, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na ulicach Jastrzębia-Zdroju pojawiły się czołgi i samochody opancerzone. Dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, 14 grudnia, załogi jastrzębskich kopalń udających się na pierwszą zmianę podjęły decyzję o rozpoczęciu strajku okupacyjnego. Komisje zakładowe „Solidarności” przekształciły się w komitety strajkowe. I tak strajkowały kopalnie: „Jastrzębie”, „Moszczenica”, „Manifest Lipcowy”, „Borynia”, „Pniówek”.

Po południu dołączyli pracownicy drugiej zmiany. Komitety strajkowe podjęły decyzje o rotacyjnym systemie prowadzenia strajku. Na każdej zmianie, w każdej z jastrzębskich kopalń przebywało od dwóch do trzech tysięcy górników.

Nadszedł 15 grudnia 1981 roku, jeden z najczarniejszych dni w krótkiej historii miasta Jastrzębie-Zdrój. Od wczesnych godzin rannych odbywały się pacyfikacje jastrzębskich kopalń. Szpital górniczy zapełnił się.

O godzinie 11.00 czołgi, transportery opancerzone, armatki wodne oraz funkcjonariusze i żołnierze otoczyli kopalnię „Manifest Lipcowy”. ZOMO wrzuciły na teren kopalni pojemniki z gazem i petardy, a czołgi taranowały bramę główną. O godzinie 11.45 grupy szturmowe wdarły się na teren kopalni.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~ 2017-12-14 17:44:02

    Byłem wówczas jako młody człowiek na tym placu z Wami. Potem podobnie jak Piotrowi Duda zafundowali mi wojsko Lecz nie zmarnowałem tam czasu (jak sugeruje uciekinier Borusewicz),opowiadając wielu oficerom którzy nie mieli pojęcia co się tutaj wydarzyło, te zdarzenia. Przekonałem wielu! --- i co?- mamy obecnie wolną Polske -to wspaniale, ale nadal tylko co czwartą niedziele wolną ,oraz art 151 KP ze zanczkiem3 „darmowe dyżury domowe”-nawet za komuny tego nie było- jakże już tak bardzo rozpowszechnione w każdej gałęzi przemysłu którymi zastępuje się zatrudnienie. Cztero , pięciobrygadówki nawet bez dodatkowego urlopu za ten system. Robotnicy z 45 letnim stażem pracy także za Komuny zatrudniani w świeta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych i w nadgodzinach ,i Ci co pracowali w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy - okradzeni wstecznie Ustawą POmostową (czytaj POdmostową-ze względu na niską kwote)) z wieku emerytalnego mający problemy u lekarzy z uzyskaniem dalszej zgody na zatrudnienie, nie potrafią doczekać się na Emeryturę w godnym dla nich wieku, czyli mamy nadal wyzysk ekonomiczny. Rozdaje się zamiennie pieniądze ale za posiadanie dzieci bo to rzekomo One mają na te emerytury pracować gdyż z tego co Tusk sprzedawał a Robotnicy wypracowali nic nie trafiło do ZUS-u powrotnie i znów mamy POlskie piekło wyzysku najdłużej zatrudnionych. A Związki patrzą ,patrzą ,patrzą i nie widzą tego już. PiS też tego nie chce zmienić!

    3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.