Młodzi i niezwykle utalentowani – najlepsi uczniowie szkół muzycznych z całego kraju oraz z zagranicy przyjechali do Jastrzębia-Zdroju, by zaprezentować swoje nietuzinkowe umiejętności w Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte”.
Przez trzy dni w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju rywalizowali młodzi muzycy, biorący udział w XI Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte”. Konkurs odbywa się co dwa lat, nieprzerwanie od 1996 roku. Jego inicjatorem jest dyrektor PSM w Jastrzębiu-Zdroju, dr hab. Stanisław Śmietana, a organizatorem Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Miłośników Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju.
W tegorocznej edycji wzięło udział aż 163 młodych wykonawców z Polski, Czech, Węgier, Ukrainy, Szkocji oraz Niemiec. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe oraz dwie kategorie instrumentalne - instrumentów dętych drewnianych oraz blaszanych. Przewodniczącym konkursowego jury był Jerzy Mrozik, a w gronie jurorów znaleźli się także: Bryan Allen (Wielka Brytania), Igor Františák (Czechy), Jerzy Kotyczka (Polska), Vittorio Schiavone (Włochy) i Roman Siwek (Polska) – przewodniczący jury grupy instrumentów dętych blaszanych.
W pierwszej grupie wiekowej, w kategorii instrumentów dętych drewnianych triumfowała flecistka Marta Chlebicka z Warszawy, która otrzymała także nagrodę główną, czyli Grand Prix konkursu. Drugie miejsce w tej kategorii zajął saksofonista Oskar Rzążewski z Warszawy, a na trzecim miejscu uplasowali się ex aequo grający na klarnecie Władysław Lech z Warszawy oraz flecistka Weronika Zych z Bydgoszczy. Wyróżnienia otrzymali Maja Łagowska (obój, Bielsko-Biała), Małgorzata Cegielska (flet, Warszawa), Klāra Maršālkovā (flet, Ostrava/Czechy), Weronika Balcerzyk (flet, Wrocław) oraz Rafał Kleszcz (klarnet, Dębica).
W tej samej, młodszej grupie wiekowej, w kategorii instrumentów dętych blaszanych zwyciężył grający na tubie Paweł Dumański z Gliwic. Drugi był waltornista Patryk Tokarski z Bielska-Białej. Na najniższym stopniu podium stanęli ex aequo Kamil Rybarczyk (puzon, Wodzisław Śląski) oraz Jakub Piekutowski (trąbka, Katowice). W gronie wyróżnionych znaleźli się: Cezary Sagan (trąbka, Stalowa Wola), Mateusz Zimnik (trąbka, Katowice), Łukasz Podłucki (waltornia, Warszawa), Paweł Mazik (trąbka, Częstochowa), Wojciech Fronc (puzon, Mielec) i Bartosz Jałowiecki (trąbka, Katowice).
Wśród starszych uczestników konkursu, w kategorii instrumentów dętych drewnianych najlepszy okazał się Kayetan Cygański-Bolski z Warszawy, który zachwycił umiejętnościami gry na fagocie. Drugi był klarnecista Jan Tomaszuk z Warszawy, a trzecia Węgierka Laura Storcz, grająca na flecie. Wyróżnienia dostali: Michał Nowak (saksofon, Poznań), Kateřina Pašková (klarnet, Ostrava/Czechy), Mateusz Sowa (klarnet, Częstochowa), Kamila Dmytrykiw (klarnet, Częstochowa) oraz Gregory Crowley (fagot, Glasgow/Szkocja).
Rywalizacja toczyła się też w starszej grupie muzyków, grających na instrumentach dętych blaszanych. Zwycięsko wyszedł z niej tubista Adrian Żachowski z Płocka. Za jego plecami, na drugim miejscu uplasowali się ex aequo puzonista z Żor Eryk Mencner oraz trębacz z Opola Rafał Poremba. Trzecie miejsce zajął grający na trąbce Marek Drescher z Gliwic. Na wyróżnienia zasłużyli: Žaneta Grygarová (waltornia, Ostrava/Czechy), Jakub Langrzyk (puzon, Rybnik) i Szymon Krupa (waltornia, Opole).
Patronat medialny nad konkursem objął portal tuJastrzębie.pl
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert