Jastrzębski Węgiel z pozycji lidera awansuje do play off

2024-04-07, Autor: LK

Ostatni mecz fazy zasadniczej PlusLigi, siatkarze Jastrzębskiego Węgla zagrali przed własną publicznością, a rywalem byli kędzierzynianie, którzy w tym roku nie awansują do fazy play off. Mimo "straconego" sezonu, goście deklarowali walkę o honor i chęć zakończenia tej fazy sezonu zwycięstwem. Jak przebiegał mecz przy Al. Jana Pawła?

Mecz rozpoczął się od wymiany ciosów, jednak po dwóch blokach miejscowych, trener gości poprosił o czas - 8:5. Jastrzębski popełniał sporo błędów serwisowych, jednak dobra skuteczności na siatce, pozwoliła na utrzymywanie przewagi. Dobrze w mecz wszedł Fornal i Szymura. Bednorz asem dał kontakty punktowy Zaksie, a blok na Szymurze skutkował remisem 14:14. Trener Mendez dokonał podwójnej zmiany, a wprowadzony Macionczyk zamiast rozegrania, wyciąga trzy obrony, Fornal wykorzystuje kontry i ponownie gospodarze przejęli kontrolę nad wynikiem - 17:14. Zaksa do końca starała się walczyć o każdy punkt, jednak nie zdołała zniwelować strat.

Kędzierzynie drugą partię rozpoczęli z jedną zmianą w składzie. Za Kaczmarka wyszedł Kluth na pozycji atakującego. Goście rozpoczęli od skutecznych akcji atakiem i blokiem - 1:4. Zaksie zaskoczył blok, a do tego rywale popełnili kilka błędów, więc o czas poprosił trener Mendez - 7:12. Mistrzowie Polski wrzucili drugi bieg i powoli zaczęli odrabiać straty, by po bloku na Śliwce zniwelować je do dwóch oczek - 14:16. Bednorz punktujący blokiem dał swojej drużynie bufor bezpieczeństwa jeżeli chodzi o przewagi, a całej drużynie gości należy oddać, że w tej partii zdecydowanie lepiej grała w obronie, co dawało możliwość wyprowadzania kontrataków. Jastrzębski nie zdołał odwrócić wyniku, przez co był remis 1:1 w meczu.

Kolejnego seta Fornal zaczął od dwóch punktowych bloków, do tego atak Hubera, kontra i stan 6:2 na tablicy wyników. Fornal w polu zagrywki powiększył różnicę do wyniku 11:4. Jastrzębski utrzymywał wysoką przewagę, a wygrywając seta miał już punkt meczowy, który niezależnie od końcowego wyniku gwarantował mu przystąpienie do fazy play off z pozycji lidera ligowej tabeli. Tym samym Zaksa, niezależnie od pozostałych wyników kolejki, pozbawiona została awansu do ósemki.

Zaksa do końca starała się walczyć, przez co czwarty set rozpoczął się od wyrównanego wyniku - 7:7. Szybko nastąpiło przełamane, ponieważ Kluth popełnił dwa błędy, punktował blok miejscowych i szybko wynik się rozjechał na korzyść gospodarzy - 13:9. Huber dołożył punkt serwisem, Fornal blokiem i tym sposobem mecz zmierzał do w stronę końca - 18:13. Ostatecznie Jastrzębski wygrał spotkanie 3:1.

MVP: Tomasz Fornal

Jastrzębski Węgiel - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:21, 20:25, 25:13, 25:19)

Jastrzębski: Toniutti, Patry, Gladyr, Fornal, Szymura, Huber, Popiwczak (L) oraz Sclater, Macionczyk

ZAKSA: Kaczmarek, Janusz, Bednorz, Śliwka, Smith, Pashytsky, Shoji (L) oraz Szymański, Kluth, Chitigoi, Takvam

Mistrzowie kraju poznali jeszcze w sobotę swojego rywala w ćwierćfinale mistrzostw Polski i będzie nim Indykpol AZS Olsztyn. Play off grany jest systemem mecz-rewanż, przy remisie "złoty set". Pierwsze spotkanie rozegrane zostanie w Olsztynie już w najbliższą środę, zaś rewanż Jastrzębski rozegra przed własną publicznością w sobotę, 13 kwietnia