JKH wygrywa w Katowicach. Passa zwycięstw trwa

2024-02-15, Autor: KB

Hokeiści JKH GKS Jastrzębie kontynuują noworoczny marsz od zwycięstwa do zwycięstwa. W walentynkowo-popielcowy wieczór zespół pokonał na wyjeździe lidera Tauron Hokej Ligi, GKS Katowice 5:2 (2:0, 2:0, 1:2), popisując się świetną skutecznością w dwóch pierwszych odsłonach. Za ozdobę pojedynku można uznać trafienie Dominika Pasia po fantastycznym dograniu spod... naszej bramki Conora MacEacherna. Pozostałe gole to zdobycze Emila Bagina, Dominika Jarosza i Tuukki Rajamakiego. W piątek (16 lutego) na Jastorze derby z GKS Tychy.

Jak przystało na pojedynek obrońców tytułu i liderów tabeli z najlepiej punktującą w 2024 roku polską ekipą... emocji nie brakowało. Zawodnicy obu drużyn z ogromnym animuszem ruszyli do walki, jakby dwa tygodnie „odwyku” od ekstraligowej tafli wyostrzyły ich sportowe apetyty. Pod koniec pojedynku przerodziły się one zresztą w dość ostre przepychanki, które nie zakończyły się nawet z ostatnią syreną. Gdy jednak emocje opadły, hokeiści z Katowic i Jastrzębia pożegnali się uściskiem dłoni. Czy za kilka tygodni spotkają się ponownie? Nie można tego wykluczyć...

Wróćmy jednak do środowego starcia, które rozpoczęło się od mocnych ataków gospodarzy. Po jednym z nich mocno ucierpiał Jakub Martiska, otrzymawszy potężne uderzenie krążkiem w kask. Tyle dobrze, że nasz zawodnik o własnych siłach zdołał opuścić lód. Jastrzębianie szybko otrząsnęli się z początkowego naporu rywala, odpowiadając w najlepszy możliwy sposób i dwukrotnie napoczynając konto doskonale nam znanego Michała Kielera. W 13. minucie po wstrzeleniu gumy spod bandy (via Maciej Urbanowicz) krążek trafił do Dominika Jarosza, a ten otworzył wynik strzałem z lekkiego półobrotu. Goście od razu poszli za ciosem, jednak Kieler zdołał wybronić strzały Michała Zająca i Olli-Petteriego Viinikainena. Niebawem jednak po świetnym dograniu Rastislava Spirki (wzdłuż niebieskiej) oraz strzale Szymona Kiełbickiego „trzy grosze” dołożył Emil Bagin i podwyższył prowadzenie.

Na trzeciego gola czekaliśmy do 29. minuty, a jego autorem był wspomniany na wstępie Dominik Paś, fantastycznie obsłużony dograniem przez pół tafli Conora Maceacherna. I tym razem jastrzębianie poszli za ciosem, gdy po dograniu Macieja Urbanowicza obrońców Katowic wymanewrował Tuukka Rajamaki i po raz czwarty umieścił gumę w siatce. Rezultat 0:4 nie zdeprymował jednak podopiecznych Jacka Płachty, których - co ciekawe - coraz głośniej wspierały trybuny katowickiej Satelity. Mistrzowie Polski niesieni tym dopingiem zdołali w 50. i 51. minucie dwukrotnie pokonać Jakuba Lackovicia strzałami z lewego skrzydła, ale na tym zakończyły się ich marzenia o powrocie do walki o punkty. Po drugiej z bramek dla gospodarzy Robert Kalaber poprosił o czas i uspokoił sytuację. Na więcej mistrzom Polski już nie pozwoliliśmy.

Dodajmy, że świetnie w ostatnich dziewięciu minutach zachowywał się Jakub Lacković, który dwoił się i troił między słupkami. Z kolei w 59. minucie ostatni cios zadał do pustej katowickiej bramki (oczywiście) Emil Bagin, który zdołał pocelować między rywalami z naszej tercji.

W innym ważnym dla nas meczu GKS Tychy pokonał Unię Oświęcim i tym samym utrzymał przewagę nad naszym zespołem. W rezultacie podium THL nieco oddaliło się od podopiecznych Roberta Kalabera, ale... przed nami jeszcze pojedynki z tyszanami i oświęcimianami, po których będziemy wiedzieli znacznie więcej. Na razie mamy sporo powodów do optymizmu!