zamknij

Koronawirus na Śląsku. Informacje

Anna Hetman napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego

2020-03-26, Autor: AB

Prezydent Anna Hetman  napisała list do premiera Morawieckiego. Jest to reakcja na zaostrzenie przepisów dotyczących pracujących za granicą mieszkańców naszego regionu.

Reklama

Prezydent Anna Hetman wystosowała dziś pismo do premiera Mateusza Morawickiego, w którym opowiedziała się po stronie mieszkańców regionu na co dzień pracujących w Czechach.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Jastrzębia i Wodzisławia wystosowali list otwarty do senator Ewy Gawędy, który jest dramatycznym apelem w obawie przed utratą zatrudnienia.

Reakcja ta jest wynikiem wczorajszej decyzji Ministra Zdrowia, który zmienił swoje wcześniejsze rozporządzenie w taki sposób, że od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim.

W swoim piśmie Anna Hetman akcentowała:

Zwracam się do Pana Premiera z pilną prośbą o przyjęcie rozwiązań systemowych, umożliwiających objęcie tych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, którzy do chwili obecnej byli zatrudnieni w zakładach po czeskiej stronie granicy, pomocą państwa lub dedykowanym i sfinansowanym programem osłonowym.

Setki mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, zarówno mężczyzn jak i kobiet, którzy codzienne dojeżdżali do pracy w zakładach przemysłowych i kopalniach w sąsiednich, czeskich miejscowościach z dnia na dzień utracili możliwość dojazdu do pracy, a co z tym związane możliwość zarobku, często stanowiącego jedyne źródło utrzymania danej rodziny.

W pełni rozumiem nadzwyczajną i niespotykaną sytuację, w której się znaleźliśmy, i wynikająca z niej troskę o jak najlepsze zabezpieczenie naszego kraju. Nie może jednak ona odbywać się kosztem konkretnych osób, którym wprowadzonym rozporządzeniem wskazano - jako alternatywę utraty pracy, kilkunastodniową rozłąkę z rodzinami poprzez zamieszkanie po stronie czeskiej, pozostawiając im jeden dzień na podjęcie tak istotnej decyzji. 

Jastrzębianie zatrudnieni u czeskiego pracodawcy, objęci przymusową 14-dniową kwarantanną, podkreślają, że inni obywatele powracający z zagranicy są objęci świadczeniami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem pracownicy czeskich zakładów mogą jedynie liczyć na zaświadczenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o odbywaniu kwarantanny, bez idącego za tym wsparcia finansowego.

Programy osłonowe lub dedykowane wsparcie dla tych pracowników mogłoby być realizowane przez władze samorządowe za pośrednictwem jednostek im podległych lub poprzez Powiatowe Urzędy Pracy. 

Jednocześnie zawracam się do Pana Premiera z apelem o ewentualną możliwość modyfikacji wspomnianego rozporządzenia w sposób, z jednej strony umożliwiający prace w czeskich zakładach, a z drugiej intensyfikując dotychczasową, już i tak bardzo szczegółową kontrole sanitarną jastrzębian pracujących po czeskiej stronie granicy.  każdym z tych działań deklaruję pełną współpracę i wsparcie ze strony władz samorządowych Jastrzębia-Zdroju. 

Szanowny Panie Premierze, Jastrzębie-Zdrój, tak jak każdy samorząd w kraju, w obecnej sytuacji mierzy się z niespotykanym wyzwaniem, jakim jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa swoim mieszkańcom. Jednym z jego filarów jest bez wątpienia bezpieczeństwo gospodarcze i pewność o przyszłość swoją i swojej rodziny. Dlatego zwracam się do Pana Premiera dzisiaj, w przededniu prac Sejmu RP, na którym Posłowie będą debatowali o pakietach osłonowych dla polskiej gospodarki. Zwracam Pana uwagę na ten problem i apeluję o przyjęcie rozwiązań, które umożliwią nam, samorządowcom przygranicznych miast skuteczną osłonę naszych mieszkańców. 

Kopia listu trafi też m.in. do ministra zdrowia, ministra spraw wewnętrznych i administracji, wojewody śląskiego oraz parlamentarzystów.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Wiktor Krywulko 2020-03-30 23:27:13

  Ten list mnie nie dziwi, bo ugrupowanie polityczne Pani Hetman potrafi tylko wytaczać żądania. Żądania na pokaz fikcyjnej troski o miasto i jego mieszkańców. A może by tak , dać coś od siebie dla rozwoju miasta i zatrudnienia jego mieszkańców. Jakie to szczęście od Boga, że ta epidemia dopadła nas w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy. Gdyby to było za rządów PO i PSL wszyscy wymarli byśmy nie tylko od zarazy ale też z głodu.

  3 9
 • ~ 2020-04-10 08:55:05

  3mln Polaków kiedyś napisało list do Donalda Tuska w sprawie wieku emerytalnego a On nie patrząc na to ile Któryś z Nich ma stażu pracy ,czy pracował w szkodliwych i nieb warunkach ,czy słuzył w wojsku ,podarł publicznie,ostentacyjnie,cynicznie ten list od 3 mln Polaków,Pani Anno. Teraz boicie się że i was śmierć dopadnie zanim zdążycie dożyc emerytury ,gdyż wielu tak spracowanych tak dopadła i to przez cynizm i POdlośc PO.

  3 0
 • ~ 2020-04-10 09:20:32

  I jeszcze jedno ,twierdzicie ,ze nie ma pieniędzy na pomoc dla Tych ludzi ,to proszę bardzo zobaczyć ile nie nalżznie" gaży" pobierał i pobiera D. Tusk jako Król Yeuropy i ile nadal dostaje a ma co najwyżej 8 lat stazu pracy za fizycznego i kope lat w Irlandii obijania sie gdy nie płacił nigdzie składek ZUS. Te pieniadze które pobiera refundowane sa przecież przez Sejm RP - wiec wniosek jest jedn ,zabrać mu je gdyż nie zapracował i starczy na wszystkich.

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 146