zamknij

Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Jak liczone są głosy do Sejmu? Na czym polega metoda d'Hondta?

2019-10-07, Autor: redakcja

W wyborach do Sejmu w Polsce obowiązuje ordynacja proporcjonalna, a głosy są przeliczane na mandaty wg tzw. metody d'Hondta. Mało kto wie na czym ona polega. Sprawę stara się tłumaczyć w spocie wideo Państwowa Komisja Wyborcza.

Reklama

13 października w czasie wyborów do Sejmu wybierać będziemy 460 posłów.

W okręgu wyborczym nr 30 obejmującym nasz region mandat posła uzyska 9 kandydatów.

W Polsce obowiązuje proporcjonalny system liczenia głosów. W podziale mandatów biorą udział te komitety, które uzyskają 5-procentowy próg wyborczy (dla komitetów koalicyjnych wynosi on 8%).

Wyniki głosowania są przeliczane na liczbę mandatów według tzw. metody d'Hondta. Na czym ona dokładnie polega w specjalnie przygotowanym spocie:

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~ 2019-10-07 15:39:29

  A jednak w stosunku do pewnych POtworow Lenin kierując ich na przymusowe obozy pracy miał racje.Jaka podła,cyniczna,zepsuta postacia trzeba było być aby zamiast chronić zatrudnianych tu na Śląsku bez ferii,wakacji od najmłodszych lat,pracujących w naprawdę nieb i szkodl warunkach pracy to zmuszać te osoby do tyrania z sobot i swietami bez dni zam wolnymi jak to za komuny bywało do pracy przez 52 lata. P Ośle Gadowski ,po co się pchasz do Sejmu _,Czyż nie dość krzywdy idzie za Tobą już tylko w tym temacie. Czyż nie dość dramatów przez takich jak Ty w wielu Polskich rodzinach,wiele przekleństw i złorzeczeń Tobie POdobnym.Z Gać się chce jak widzi się twój już stercz ly wizerunek na każdym autobusie. Przekroczyles dawno próg wszelkiej przyzwoitości ,
  Może to polskie prawo ciebie chroni ale są ludzie co pamiętać będą ta Wasza POdlosc,A za tobą przekleństwa i poczucie krzywdy.

  5 1
 • ~ 2019-10-08 09:02:04

  Na łamach TuJastrzebie wywiad z Migalskim Czy PiS w naszym regionie można pokonać? Tak!"-- I zero możliwości dodania pod sponsorowanym wywiadem opinii. Odwagą nie grzeszy. Chłopie gdyby w Polsce była rewolta a PiS obecnie nie utrzymywał by praworządności to nie jeden za to co Im zrobiliście z wiekiem emerytalnym po długoletniej Ich pracy to by Ci tą przeuczoną łepetynę urwał.

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co czytają mieszkańcy Jastrzębia?
Oddanych głosów: 94