Kilkudziesięciu związkowców WZZ Sierpień 80 protestuje przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sprzeciwiają się nierównemu traktowaniu pracowników spółki SiG wchodzącej w skład Grupy JSW. Chodzi o wynagradzanie czy zasady przejścia do spółki podstawowej – JSW.
Od wtorku grupa związkowców Sierpnia 80 protestuje przeciwko nierównemu traktowaniu pracowników JSW Szkolenia i Górnictwo względem JSW. Jednocześnie przed kopalniami spółki działacze rozdają ulotki zachęcając pracowników do dołączenia do protestu.
SiG mówiąc najkrócej jest firmą odpowiadającą za przeszkolenia załóg wchodzących w skład spółek Grupy. W praktyce wygląda to tak, że osoba ubiegająca się o pracę w JSW, przechodzi przez SiG. Według związkowców zasady przechodzenia są niejasne, dlatego domagają się zmian.
„Dla osób z uprawnieniami 3 miesiące, dla osób bez uprawnień 6 miesięcy.” podaje związek. Drugim postulatem jest „równe wynagrodzenia dla wykonujących tę samą pracę”.
- Pracownicy SiG nie są pracownikami nawet drugiej kategorii, a trzeciej kategorii. To są często ludzie pracujący z naszymi kolegami w jednej ścianie, w jednym przodku, a są o wiele gorzej wynagradzani i traktowani. To współczesne niewolnictwo. Nawet utrzymywanie niewolników było droższe, bo trzeba było zatrudnić nadzorcę, zapewnić wyżywienie i nocleg – mówi Rafał Jedwabny, jeden z liderów Sierpnia 80.
Działacze czekają na rozmowy z przedstawicielami zarządu spółki. Chcieliby też, żeby protestem zainteresowało się Ministerstwo Aktywów Państwowych.
- Problemy w spółce nie trwają od tygodnia, miesiąca. To się ciągnie od lat. Były różne programy, co tu się dzieje, jakie interesy kto prowadzi. A tak naprawdę w SiG-u zaczynamy okradać tych biednych górników i mam nadzieję, że ktoś z MAP się zainteresuje. Jest minister Wesoły. Wiem, że to jest spółka giełdowa, ale większość udziałów ma Skarb Państwa. Nam nie chodzi o to, że ma być nowy zarząd. Mamy tu wprowadzić uczciwość, normalność. To, że jak pracownik pracuje na tym samym stanowisku, ma dostać to samo wynagrodzenie. Może SiG trzeba zlikwidować. Może koszty utrzymywania samej spółki są za duże. Może wystarczy przenieść pracowników do kopalni i po trzymiesięcznym przeszkoleniu przenieść normalnie do pracy w oddziałach? Tak naprawdę ci ludzie pracują w oddziałach, z kolegami z JSW, na tych samych stanowiskach. Dziś, gdybyśmy wycofali tych 2000 pracowników SIG, kopalnie pewno nie byłyby w stanie obłożyć przodków - mówi Rafał Jedwabny.
Przed siedzibą protestuje około 30 pracowników JSW SiG, część osób się zmienia w związku z obowiązkami zawodowymi. Jak dotąd z protestującymi nie rozmawiał nikt z zarządu JSW, ani JSW SiG.
Jastrzębska Spółka Węglowa nie komentuje tematu protestu.
Jak czytamy na stronie, "Spółkę JSW Szkolenie i Górnictwo powołano w dniu 4 lutego 2014 roku jako spółkę zależną Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Od początku funkcjonowania głównym przedmiotem jej działania były szkolenia i kursy zawodowe. Prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców i instruktorów wewnętrznych oraz zewnętrznych, współpracujących z JSW SiG. Oferta firmy skierowana jest zarówno do pracowników podmiotów należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak również do zainteresowanych spoza tej organizacji. Celem szkoleń jest podniesienie kwalifikacji na obecnie zajmowanych stanowiskach, ale także umożliwienie przekwalifikowania i podjęcia zatrudnienia na innym stanowisku pracy."
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,jsw-zwiazkowcy-sierpnia-80-protestuja-domagajac-sie-jasnych-zasad-i-rownych-plac-to-wspolczesne-niewolnictwo,wia5-3-8673.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: szyb III na Pniówku zgłębiony do 1053 metrów
1364JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
1161Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
751JSW wprowadza Plan Strategicznej Transformacji. Ma on przynieść spółce 8,5 mld złotych
683"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
589JSW wymienia aparaty ratownicze. To największy zakup dla ratownictwa w historii spółki
+5 / -0JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
+4 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
+4 / -1"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+3 / -0JSW: szyb III na Pniówku zgłębiony do 1053 metrów
+1 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
1JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowi giganci będą współpracować
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
0JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert