KMŚ: Komplet zwycięstw Jastrzębia

2011-10-12, Autor: Mateusz Matkowski
Z kompletem zwycięstw zakończyli swoje zmagania w fazie grupowej Klubowych Mistrzostw Świata siatkarze Jastrzębskiego Węgla. W ostatnim meczu pokonali Vancouver Spartans 3:0.

Przed spotkaniem wiadomo było kto jest faworytem wtorkowego meczu. Jastrzębianie pewni swego wyszli na parkiet z jednym celem, wygrać 3:0 i zapewnić sobie 1. miejsce w grupie. - Naszym celem było wygranie tylu spotkań, ile to tylko możliwe. I nic się nie zmieniło, jednak czekają nas ciężkie pojedynki. Przygotowujemy się do nich bardzo starannie i mam nadzieję, że wygramy przynajmniej jeden z nich - mówił po meczu Zbigniew Bartman.

W przeciwieństwie do poprzednich spotkań od pierwszych minut za Michała Kubiaka pojawił się Ashlei Nemer. To on dał pierwszy punkt Spartanom psując zagrywkę. W odpowiedzi dobrze atakował Łasko. Do stanu 9:8 Kanadyjczycy utrzymywali kontakt z Polakami. Chwile później różnica klas między zespołami była coraz bardziej widoczna. Po ataku Holmesa jastrzębianie schodzili na drugą przerwę techniczną z czteropunktowym prowadzeniem. Po wznowieniu przewaga ciągle rosła i set zakończył się pewnym zwycięstwem JW.

W drugim secie Spartanie zaczęli grać nieco lepiej. Kilkukrotnie odrabiali straty (z 5:2 na 6:6 oraz z 8:6 na 8:8), a po ataku Dereka Thiessen'a wyszli na prowadzenie 9:8. Ostatnie prowadzenie Kanadyjczyków było przy stanie 11:9. Później jastrzębianie szybko odrobili straty i znów prowadzili w secie (16:13, 20:14). Ostatni punkt zawodnicy z Vancouver podarowali pomarańczowym zagrywką.

Ostatnia odsłona spotkania nie odbiegała obrazem od poprzednich. Do pierwszej przerwy technicznej wynik był na styku (8:6). Trener Bernardi dał w tym secie pograć rezerwowym zawodnikom. Dobrze zaprezentował się Bozko oraz Thorton. To oni pociągnęli grę w secie nie dając Spartanom większych szans na zmniejszenie rozmiarów porażki. To właśnie Bozko zdobył ostatni punkt zapewniając swojemu zespołowi pierwsze miejsce w grupie A. Półfinałowym przeciwnikiem Jastrzębia będzie przegrany pojedynku Trentino Diatec Trento - SESI Sao Paulo.

Jastrzębski Węgiel  - Spartans Vancouver  3:0

(25:17, 25:20, 25:18)

Składy zespołów:

Jastrzębski Węgiel: Lasko (17), Raphael (2), Nemer (4), Bartman (6), Holmes (11), Bontje (2), Rusek (libero) oraz Malinowski (1), Gawryszewski (6), Thornton i Bozko (3)

Spartans: Howatson (2), Jansen vel Doorn (1), Marshall (3), Verhoeff (3), Van Berkel (7), Ball (1), Offereins (libero) oraz Plett, Kufske (11), Schmidt (6), Thiessen (5) i Del Bianco (8)