LM: Emocji nie brakowało. Trzysetowy bój na korzyść Jastrzębskiego Węgla

2023-01-27, Autor: lk

Ostatni mecz fazy grupowej Ligi Mistrzów Jastrzębski Węgiel rozegrał we własnej hali, podejmując niemiecki VfB Friedrichshafen.

Polski zespół wcześniej zapewnił sobie już awans do ćwierćfinału Champions League, więc nie ciążyła na nim presja wyniku. Pierwszy mecz tych zespołów, który odbył się w Niemczech, zakończył się wygraną jastrzębian 3:1. Jak przebiegało spotkanie na Jana Pawła?

Początek meczu pokazał, że niemiecki team gotowy jest na walkę. Po fragmencie wyrównanej gry as serwisowy Vincentina oraz atak Superlaka dały przewagę gościom - 12:15. Jastrzębski szybko odrobił straty, wykorzystując kontrataki - 15:15. Dobre zawody rozgrywał Fornal, nie tylko punktując atakiem, ale również na bloku i w obronie. Miejscowi mieli dobrze poukładaną grę blok-obrona, skutecznie grali na kontrze, a Niemcy będąc pod presją wyniku, popełniali błędy - 20:17. Jastrzębski dowiózł przewagę do końca partii, którą zakończył błąd dotknięcia siatki przez VfB.

Drugi set Jastrzębski rozpoczął od błędu ataku Hadravy, po czym sędzia odgwizdał błąd ustawienia, co dało przewagę gościom. Hadravę, który grał przeciętnie, szybko zastąpił Boyer. W tej partii role się odwróciły — Niemcy byli skuteczni w ataku, a polska drużyna męczyła się, by punktować własnymi akcjami - 9:14. W połowie seta gra miejscowych zaskoczyła i serią odrobili straty - 14:15. Losy tego seta ważyły się w ostatnich akcjach, kiedy to gospodarze zdołali doprowadzić do remisu, a w zasadzie rywale oddali im dwa oczka po błędach - 23:23. Partia ta kończyła się grą na przewagi, w której lepsi okazali się jastrzębianie, po wykorzystanym kontrataku Clevenot.

Jastrzębianie skutecznie otworzyli kolejną odsłonę meczu. Dobre ataki, dwa punktowe bloki i w rezultacie stan 6:2 na dobry początek. Niemcy walczyli do końca i za sprawą ataku Superlaka oraz kontrataku Sterna doprowadzili do remisu 16:16. Po fragmencie zaciętej walki, blok na Fornalu w lepszej sytuacji stawiał VfB, którzy odskoczyli na dwa oczka w końcówce seta - 21:23. Efektowne wejście na boisko miał Hadrava, który serwując asa, doprowadził do remisu 23:23. Nerwów ponownie nie brakowało, a partia i jak się okazało cały mecz kończył się grą na przewagi. Jastrzębski ostatecznie zwyciężył 3:0.

Jastrzębski Węgiel - VfB Friedrichshafen 3:0 (25:22, 26:24, 28:26)

Jastrzębski: Hadrava, Toniutti, Clevenot, Fornal, M'Baye, Macyra, Popiwczak (L) oraz Dębski, Boyer, Szymura
VfB: Superlak, Viventin, Vincić, Bohme, Stern, Brown, Bann (L) oraz Peter, Ćaćić, Nedeljković