LM: siatkarze Jastrzębskiego niespodziewanie przegrali w Hiszpanii i to w kiepskim stylu

2024-01-12, Autor: lk

Trwa runda rewanżowa meczów grupowych Ligi Mistrzów. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla do tej pory mieli na koncie komplet zwycięstw. Na Wyspach Kanaryjskich mistrz Polski odniósł pierwszą porażkę i to w bardzo kiepskim stylu. Górnicza drużyna mimo to nadal jest liderem tabeli grupy D, a awans do kolejnej rundy rozgrywek ma zapewniony.

Bez ataku nie ma siatkówki

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej gry, jednak miejscowi, grając skuteczniej na siatce, wyszli na prowadzenie trzema oczkami. W połowie partii do remisu doprowadzili goście, przy serwisie Fornala – 16:16. Po chwili dwa skuteczne ataki znowu dały prowadzenie Hiszpanom. Jastrzębski popełniał proste błędy, a dobry blok na Sclaterze, wydaje się, że przeważył o przegranej polskiego teamu w tym secie. Dwa błędy serwisowe jastrzębian, dały ostatnie dwa oczka Las Palmas, które objęło dość nieoczekiwanie prowadzenie w meczu.

Set pod kontrolą Jastrzębskiego, nie odwrócił losów meczu

Jastrzębski rozgrywał bardzo przeciętne spotkanie. Wystarczy powiedzieć, że blok, z którego słynie, po raz pierwszy punktował dopiero w końcówce drugiego seta. Z drugiej strony siatki byli zawodnicy prezentujący dobrą grę formacją blok-obrona i solidną zagrywkę. Jastrzębianie wyeliminowali błędy własne i wynik w tej partii kontrolowali. Jednak sportowo było to przeciętne widowisko.

Trzeci set przebiegał podobnie do pierwszego. Jastrzębski grał prostą siatkówkę i to z błędami, a miejscowi bronili wiele piłek, kończyli technicznie swoje akcje. Do tego utrudniali Polakom przyjęcie, swoją dobrą zagrywką. W rezultacie utrzymywali przewagi – 18:14. Punkt kontaktowy w samej końcówce dał Fornal pojedynczym blokiem, ale pierwsza piłka setowa należała do Guaguas, a ci ją wykorzystali.

Niskie noty Patry i Fornala w ataku

Jastrzębskiemu szło jak po gruzie. Trener Mendez wprowadził zmiany w składzie. Pojawił się Sclater i Sedlacek. Zeszli słabo grający w ataku Patry i Fornal. Hiszpanie co rusz podbijali ataki rywali, wyprowadzając kontry. Do tego bawili się własną siatkówką, napędzając kibiców do dopingu – 12:8. Jastrzębski Węgiel nie miał zupełnie argumentów na pozostanie w meczu.

Porażka polskiej ekipy nie zmienia co prawda układu tabeli, a Polacy awans do kolejnej rundy mają zapewniony. Jednak poziom siatkarski, jaki górnicza drużyna zaprezentowała na Wyspach Kanaryjskich, był zawstydzający. Hiszpanie pewnie wygrali za trzy punkty, co pozostawia ich w grze i walce o awans do kolejnej rundy tych prestiżowych rozgrywek.

Guaguas Las Palmas – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:23, 19:25, 25:22, 25:15)

Guagas: Bruno (16 pkt.), Vigrass (12), Bezerra Souza (14), De Amo, Zonca (16), Ramos (12), Larranaga (libero) oraz Moreno Mosquera (1), Finoli
Jastrzębski: Toniutti (2), Patry (4), Fornal (9), M’Baye (3), Szymura (18), Huber (9), Popiwczak (libero) oraz Skruders (1), Sedlacek, Sclater (15), Jóźwik, Gladyr

Jastrzębski Węgiel kolejny mecz Ligi Mistrzów zagra przed własną publicznością 17 stycznia (środa) o godzinie 18.00. Rywalem będzie niemiecki Luneburg.