Noce są coraz chłodniejsze, a z każdym dniem temperatura będzie spadać. Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. W okresie jesienno-zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Policjanci każdego roku sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne próbują szukać schronienia. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.
- Wraz ze zbliżającym się spadkiem temperatury policjanci wspólnie z innymi służbami i instytucjami większą uwagę będą poświęcać kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej szukają one schronienia przed zimnem — mówi st. asp. Halina Semik z KMP w Jastrzębiu-Zdroju.
Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu.
Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki.
- Miejsca te sprawdzają mundurowi, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, narażonym na działanie niskich temperatur. Apelujemy także o czujność do wszystkich, którzy mają kontakt z takimi osobami. W każdym takim przypadku alarmujmy odpowiednie służby — przypomina policjantka.
Jak co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie — mówi st. asp. Halina Semik.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
5886Opróżnia mieszkania po ludzkich tragediach, zmarłych, czy meliny. Niecodzienna profesja Jakuba Kośmidera
5393Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Ile takich osób jest w Jastrzębiu? (zdjęcia)
4222„„Escobar” i grupa przestępcza to wymysł śledczych”. Artur K. uderza również w media
3112"Mamo, telefon wpadł mi do ubikacji..." - uważajcie, to oszustwo!
2923Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
+19 / -7Piękny jubileusz pani Janiny. Jastrzębianka świętowała 103. urodziny
+6 / -0Trzeźwy poranek nie taki trzeźwy. Trzech kierujących pod wpływem
+5 / -0Spał przy budce z kebabem. Jastrzębianin na widok policji zaczął uciekać
+5 / -0Poszukiwany w rękach policji. Zatrzymał go dzielnicowy po służbie
+4 / -0Dziś Dzień Straży Miejskiej. Jak bardzo jest to potrzebna instytucja?
2Trzeźwy poranek nie taki trzeźwy. Trzech kierujących pod wpływem
1Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
1Kobieta straciła ponad 34 tys. zł. Uważaj na przesłane linki
1"Mamo, telefon wpadł mi do ubikacji..." - uważajcie, to oszustwo!
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert