zamknij

Wiadomości

Premier w Jastrzębiu: trzeba dokończyć burzenie murów

2019-09-04, Autor: AM

Podczas obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich premier Mateusz Morawiecki ocenił, że sygnatariusze Porozumień Jastrzębskich mogą czuć się rozczarowani zmiana w Polsce po 1989 roku. - Dlatego ważne jest żebyśmy dzisiaj dokończyli burzenie tego muru, który powstał w czasach PRL-u – powiedział premier.

Reklama

Obchody rocznicy Porozumień Jastrzębskich rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik upamiętniający wydarzenia z lat 80-tych przy kopalni Zofiówka.
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz nawiązał do rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

Zdaniem premiera, sygnatariusze Porozumień Jastrzębskich mogą czuć się rozczarowani tym, co stało się w Polsce po odzyskaniu wolności.

- Wierzyliśmy wtedy, w 1980 roku, że mury runą i przyjdzie wolność. Wolność przyszła, ale archtekci zmian, transformacji tamtych czasów postąpili trochę inaczej niż chcieli tego robotnicy i wszyscy ludzie Solidarności lat osiemdziesiątych

– powiedział premier.

- Dlatego ważne jest żebyśmy dzisiaj dokończyli burzenie tego muru, który powstał w czasach PRL-u

- dodał Mateusz Morawiecki.

Podczas wtorkowych uroczystości przemawiał też szef Solidarności – Piotr Duda. Poruszył temat emerytur stażowych, których pomysł próbują zrealizować od kilku lat zarówno NSZZ "Solidarność", jak i OPZZ. Projektem ma się zająć zespół ds. ubezpieczeń Rady Dialogu Społecznego. Związkowcy chcą także zatrzymania wygasającego charakteru emerytur pomostowych.

Sekretarz stanu Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzej Dudy:

„Od Wybrzeża aż po Śląsk i Zagłębie, w całym kraju Polacy zaangażowali się w dziesiątki akcji strajkowych i protestacyjnych. Nazwali po imieniu kłamstwa i nieprawości władzy, które nie pozwalały im godnie pracować i godnie żyć”

- napisał do zebranych prezydent.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~seboc 2019-09-04 12:58:10

  "Zdaniem premiera, sygnatariusze Porozumień Jastrzębskich mogą czuć się rozczarowani tym, co stało się w Polsce po odzyskaniu wolności."

  To prawda.
  Premier reprezentuje stanowisko podobne jak wowczas PZPR.

  19 3
 • ~Jacek Balcerzak 2019-09-04 15:20:04

  Rządzenie Polską zostaw patriotom , idź się wyluzuj, jakieś zioło POpal, POprzytulaj się do swojego partnera i róbcie przygotowania do kolejnej tęczowej parady.

  7 21
 • ~ 2019-09-10 09:18:59

  Całkiem niedawno temu w Jastrzębiu co opisywał portal JasNet grupa POlitycznych Oszustów obchodziła święto pod nazwą "Wolni z Wyboru". Mimo zachęcającego wezwania "bądź pierwszy" witryna nie pozwalała umieścić jakiegokolwiek komentarza -ponoć na zyczenie umieszczającego artykuł .Tylko u Nas tacy jak POseł Gadowski mogą w ten sposób robić sobie w około siebie rozgłos że niby Oni tacy zasłużeni...ale Moim zdaniem .Ci "Wolni z Wyboru" POlityczni Cynicy"którzy dorwali się do władzy za obietnice likwidacji abonamentu RTV czym skusili wielu frajerów powinni najpierw trafić do Obozu Pracy aby Im przypomnieć czym jest ciężka a przede-wszystkim bardzo niebezpieczna i szkodliwa praca. Oni sami mając często tylko po najwyżej kilkanaście lat pracy okradli większość zatrudnionych od najmłodszych lat (bez wakacji,bez ferii) ,zatrudnionych w soboty i świeta (bez dni zamiennie wolnych) na wszystkich zmianach ,zatrudnionych przy źrodłach izotopowych ,rtęci ,gazach i pylach (wybuchowych i trujących) ,nieb napięciach ,wysokich ciśnieniach i temperaturach ,potwornym hałasie itp itp... z wieku emerytalnego, wstecznie działająca z 2008 r na 1998r Ustawą o Emeryturach POmostowych kradnąc Im emerytury i ochronę przedemerytalną do tego wieku właściwą lub doprowadzając do tego że tak wielu nie dożywa obecnych emerytur lub dożywszy żyje na nich rok ,dwa. Wszystko to w sytuacji gdy"Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—.Robotnicy tacy są też często także zwalniani z pracy i chodzą w całej Polsce po śmietnikach za chlebem ..Tusk szef PO ogłosił :że jak "będą się sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS --a później obniżył Im jeszcze zasiłki pogrzebowe o 2000zl..--Jak mozna obchodzić "Dzień Wolności" nie wspominając konduktów rodzin po tak spracowanych ludzi którzy przez nich nie dożyli /dożywają emerytur. Czym są ten POsłowie lepsi od sprawcy morderstwa np Adamowicza? Zabijac mozna nie tylko nozem jak a-cza lecz także POlityką...Popatrzyłem na ten pochód "Pseudo-wolnosci" kosztem innych..-ilu tam na tych obchodach było takich co jeszcze wg PO powinno wrócić do pracy i zasuwać dalej długie lata a Oni sie w tym w ogóle nie czują. A wszystko to sygnował POseł tej ziemi ,POseł ziemi Ślaskiej i tego ludu niejaki Gadowski Krzysztof. Wstyd.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.