zamknij

Wiadomości

Przeniosą Pałac Ślubów do Parku Zdrojowego. Dobry pomysł?

2021-05-26, Autor: mk, źródło: UM Jastrzębie

W budynku Łazienki II w Parku Zdrojowym powstanie Pałac Ślubów. Aktualnie mieści się tam Galeria Historii Miasta.

Reklama

Obecnie siedziba USC mieści się przy ul. Zielonej na drugim piętrze.

- Jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pomieszczenia nie są wystarczająco duże, by pomieścić dokumenty, które wymagają archiwizacji. Sama siedziba nie spełnia też żadnych kryteriów wizerunkowych – argumentują urzędnicy.

Tymczasem nowa siedziba Pałacu Ślubów będzie mieściła się w zabytkowym pouzdrowiskowym budynku Łazienki II w Parku Zdrojowym. Okazją do tej zmiany jest planowana modernizacja budynku, która jest możliwa dzięki zdobytym środkom unijnym.

2 miliony 125 tysięcy zł dofinansowania pozyskało miasto Jastrzębie-Zdrój na rewitalizację Łazienek II w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Zakres robót jest bardzo szeroki i obejmuje, m.in. przebudowę konstrukcji dachu, a także wymianę pokrycia dachowego i jego ocieplenie, remont ścieżek i opasek wokół budynku, przebudowę wewnętrznych pomieszczeń obiektu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej budynku, remont stropu drewnianego nad I piętrem, czy też wymianę stolarki drzwiowej i okiennej oraz roboty związane z wykonaniem instalacji budynku.

Co z Galerią Historii Miasta?

GHM będzie funkcjonował jak dotychczas w obecnej siedzibie najprawdopodobniej aż do końca lata. Następnie pracownicy GHM zostaną przeniesieni do nowo powstałej instytucji w Łaźni Moszczenica.

– Planujemy usystematyzowanie pracy jastrzębskich placówek kulturalnych. Miejski Ośrodek Kultury będzie zajmował się wyłącznie upowszechnianiem kultury oraz animowaniem życia kulturalnego naszego miasta. Pracownicy GHM zaś będą istotnym trzonem nowo powstającej instytucji we wspomnianej Łaźni, która zgodnie ze statutem będzie budowała tożsamość mieszkańców w oparciu o bogatą historię i tradycję naszego miasta – podsumowała Anna Hetman.

W pokopalnianym budynku swoje miejsce znajdą również zgromadzone przez lata eksponaty.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Piotr Tomasz Szereda 2021-05-26
  13:21:21

  9 4

  Galeria Historii Miasta zostanie wchłonięta przez inną instytucję. Pracownicy mówią o likwidacji. "Postawiono nas pod ścianą". Radni Miasta przyjęli uchwałę o przetworzeniu Galerii Historii Miasta na Muzeum. Teraz dowiadujemy się, że likwidujemy ten jedyny punkt wiedzy historycznej naszego miasta na czas .... ilu lat? Uważam, że to szkodliwa decyzja. Pałac ślubów miał być w Łazienkach III. Urzędnicy w naszym mieście mają dziwne podejście do upamiętniania historii naszego miasta. Może dlatego, że w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój duża część naczelników nie jest związana z naszym miastem. Wracając do GHM: pracownicy będą istotnym trzonem nowej instytucji. Jakiej? Kiedy? Gdzie? Czy Rada Miasta zaakceptowała ten pomysł likwidacji GHM? Kwota ponad 2 mln zł pozyskiwana na remont tego budynku miała służyć GHM, a teraz już nie? Za ile lat i za jakie pieniądze wybudujemy Łaźnie w Moszczenicy? Czy jest już choćby projekt? A co przez te kilkanaście lat z eksponatami GHM? Wiele pytań, zero odpowiedzi.

 • ~seboc 2021-05-26
  16:15:07

  5 0

  Czy wlasnie dzis sie Pan zowientowal, ze ta cala laznia to rudera i wal na miliony?
  Przeciez niepierwszy w tym obsranym i zapomnianym przez cywilizacje miscie.
  Isniejacy obok basen zburzono, bo uznano, ze nic nie upamietnia i nie sluzy mieszkancom. Rudere polozona obok bedzie sie odbudowywac. To byl szpetny budynek kopalniany i nie bedzie nigdy zadna poindustrialna spuscizna.

 • ~Capote 2021-05-26
  17:43:29

  6 0

  Panie Szereda mówi pan że ...duża część naczelników nie jest związana z naszym miastem .To ja się pytam czy 23 radnych w tej osadzie to też ludzie z poza Jastrzębia ? to pytam się ponownie po co wy tam jesteście skoro urzędnicy z Wodzisławia i Rybnika rządzą jastrzębskimi radnymi . To jest jakieś nieporozumienia panie radny bezradny !!!!!!!!!!!

 • ~Capote 2021-05-26
  17:59:55

  5 0

  Czy mam rozumieć panie radny Szereda że wy jako radni wykonujecie tylko polecenia urzędników z spoza Jastrzębia ... Czy aby to nie urzędnicy mają wykonywać uchwały rady miasta opamiętajcie się !!! Nowy York ma 8,4 milionów mieszkańców i tylko 51 radnych a w tej osadzie jest 80 tys. mieszkańców i 23 radnych !!! To według tych Jastrzębskich standardów w Nowym Yorku powinno być co najmniej 20 tys. radnych !!!!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem GKS Jastrzębie powinno otrzymać wyższą dotację z Urzędu Miasta?
Oddanych głosów: 1448