W poniedziałek (29 stycznia) opublikowane zostało rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wyborów samorządowych w 2024 roku. Dziś oficjalnie rusza kampania wyborcza. Do kiedy mogą być zgłaszani kandydaci? Poniżej znajdziecie ważne daty odnośnie zbliżających się wyborów.
Dziś w życie weszło ogłoszone wczoraj rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów odnośnie wyborów samorządowych. Oficjalnie, rozpoczyna się kampania wyborcza. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku.
Przypomnijmy, w kwietniowych wyborach wybierzemy prezydentów, burmistrzów oraz wójtów, a także radnych do rad powiatów, gmin, sejmików wojewódzkich.
Jakie są najważniejsze daty zbliżających się wyborów? Do 4 marca zgłosić należy kandydatów na radnych, natomiast do 14 marca zgłoszeni muszą zostać kandydaci na wójtów, prezydentów miast, burmistrzów.
Pełny kalendarz czynności wyborczych poniżej:
do 12 lutego – zawiadomienie PKW lub komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego,
do 22 lutego – zgłoszenie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych,
do 27 lutego – powołanie komisji wyborczych,
do 4 marca – zgłoszenie list kandydatów na radnych do rad gmin, powiatów, sejmików; utworzenie obwodów głosowania w zakładach karnych, zakładach leczniczych, domach opieki społecznej,
do 8 marca – zgłoszenie komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych,
do 13 marca - przyznanie przez PKW numerów dla list komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw,
do 14 marca – zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
od 23 marca do 5 kwietnia – nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych wydawców telewizyjnych i radiowych audycji wyborczych,
do 25 marca - zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat; zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski,
do 29 marca – składanie wniosków o pełnomocnictwo podczas wyborów,
5 kwietnia – koniec kampanii wyborczej, początek ciszy wyborczej,
7 kwietnia – w godzinach 7:00-21:00 głosowanie.
Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia 2024 roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
+21 / -3"Trzeźwy poranek" w Jastrzębiu. Czterech kierujących straciło prawko
+6 / -0Prezydent odwołał Skarbnika Miasta. Dariusz Holesz po 17 latach pożegna się ze stanowiskiem
+6 / -0Policjant w drodze do pracy pomógł zatrzymać sprawcę rozboju
+6 / -0Ul. Wyzwolenia do przebudowy. Od 1 października pojedziemy objazdem
+5 / -0Wypadek na Ranoszka. Sprawcą nietrzeźwy kierujący, jedna osoba trafiła do szpitala
1Znajomy poprosił Cię o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo!
1Nowa pracownia w WSS nr 2. To już druga taka w jastrzębskim szpitalu
1Zaginął mieszkaniec Boryni! Policja poszukuje 43-latka
1Blisko 200 mieszkań bez ciepła. PGNiG zapowiada przerwę w dostawie
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert