Rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi sprawiło, że na mapie kraju przybywa miejsc, w których można je ładować. Potencjał, jaki drzemie, w pojazdach zeroemisyjnych jest ogromny. Dostrzega to coraz większa grupa kierowców. Dlaczego warto zdecydować się na „elektryka” i ile kosztuje jego eksploatacja? Gdzie najkorzystniej go ładować? Sprawdź najważniejsze informacje.
Samochód elektryczny – czy to dobra decyzja?
Planując zakup nowego samochodu, warto rozważyć wybór w pełni elektrycznego pojazdu. Takie modele cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jazda nimi jest wyjątkowo komfortowa i ekonomiczna, co wpływa na codzienne oszczędności. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że auta elektryczne osiągają nawet do 600 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Co więcej, decydując się na zakup modelu z salonu, można dodatkowo wspomóc się dofinansowaniem z programu „Mój elektryk” i odzyskać część zainwestowanych środków.
Jaki samochód elektryczny wybrać?
Wybór samochodu elektrycznego zależy głównie od preferencji kupującego. Pojazdy z salonu są zdecydowanie droższe, jednak objęte dodatkową gwarancją producenta. Modele używane, które są dostępne na rynku, często można znaleźć w atrakcyjnej cenie. Mogą mieć jednak częściowo zużyte akumulatory, co wpływa na konieczność ich częstszego ładowania. Warto więc wybierać auta ze sprawdzonych źródeł.
Podstawą jest dokładne określenie budżetu, jaki planuje się przeznaczyć na zakup samochodu. To znacznie ułatwi przeglądanie ofert. Kolejną kwestią są natomiast parametry pojazdu. Te mają bezpośredni wpływ na komfort podróżowania. Należy zwrócić uwagę na zasięg auta na jednym ładowaniu oraz prędkość, z jaką może się ono poruszać. Producenci, którzy mają w swojej ofercie modele samochodów elektrycznych to:
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Koszt ładowania „elektryka” zależy od rodzaju samochodu, pojemności akumulatora oraz samej stacji ładującej. Korzystając z punktów dostępnych w Jastrzębiu-Zdroju, należy liczyć się z koniecznością pokrycia nie tylko energii, ale również opłat pobieranych przez właścicieli. Cena waha się średnio od 1,45 zł/kWh do ponad 2,50 zł/kWh. Warto przy tym zauważyć, że cena energii elektrycznej w domach prywatnych to około 0,99 zł/kWh. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc stworzenie domowej stacji ładującej. Jest to jeszcze korzystniejsze, jeżeli właściciel domu ma system fotowoltaiczny.
Przejechanie 100 km, średniej klasy samochodem elektrycznym to wydatek rzędu od około 15 do 54 zł (w zależności od miejsca ładowania pojazdu i stylu jazdy). Dla porównania – koszt paliwa na poziomie 6,99 zł/l przy średnim spalaniu 9 l na 100 km, to wydatek około 59 zł przy pokonaniu takiej samej trasy. Więcej na temat kosztów ładowania samochodów elektrycznych znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/ile-kosztuje-przejechanie-100-km-samochodem-elektrycznym.
Koszt domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych
Właściciele samochodów elektrycznych mogą zrezygnować z konieczności dojazdu do wybranych punktów ładowania. Bywa to uciążliwe szczególnie w przypadku mniejszych miast jak Jastrzębie-Zdrój. Jest to możliwe dzięki inwestycji w Wallboxy. Są to jednostanowiskowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, które można wykorzystać np. w garażu.
Zależnie od producenta domowe stacje ładujące obsługuje się za pomocą aplikacji lub czytnika RFID. Zdecydowana większość modeli ma ekran LCD, na którym wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące poziomu akumulatorów oraz czasu pozostałego do pełnego naładowania. Urządzenie jest również w stanie zdiagnozować problemy z akumulatorem podczas ładowania. Cena stacji ładowania samochodów zależy producenta oraz możliwości urządzenia. Podstawowe wyposażenie kosztuje od około 2 tysięcy złotych. Warianty zaawansowane to wydatek rzędu 5 tysięcy złotych.
Wallboxy oferują średnie tempo ładowania. Idealnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy samochód można pozostać podpięty do ładowarki przez dłuższy czas. Nie można porównywać ich do profesjonalnych stacji. Te natomiast kosztują od 70 do nawet 300 tysięcy złotych.
Ubezpieczenie samochodu elektrycznego
Polisa OC jest obowiązkowa dla samochodów z silnikami spalinowymi i elektrycznymi. Przepisy są w tym przypadku jednakowe. Cena ubezpieczenia auta elektrycznego zależy od wielu czynników dotyczących pojazdu i kierowcy. Jest to m.in. rok produkcji pojazdu, marka, model czy dotychczasowy przebieg. Nie bez znaczenia jest miejsce zamieszkania. W dużo korzystniejszej sytuacji są kierowcy mieszkający w mniejszych miejscowościach czy miastach takich jak Jastrzębie-Zdrój. Statystycznie rzadziej dochodzi tam do kolizji drogowych niż w większych aglomeracjach. Dla ubezpieczyciela kluczowy jest również wiek kierowcy, jego staż za kierownicą i status cywilny. Osoby będące w związku małżeńskim, które mają dzieci, uznawane są za mniej skore do podejmowania ryzyka na drodze.
Żeby poznać dokładny koszt polisy OC, warto skorzystać z internetowych narzędzi takich jak porównywarki czy kalkulatory. Można także skonsultować się z doradcą i wspólnie wybrać atrakcyjną ofertę ubezpieczenia.
Tagi: samochód elektryczny
Pożegnanie Jerzego Kuliga - legendy jastrzębskiego futbolu (zdjęcia)
7095Pierwsze wyłączenia prądu w nowym roku. Sprawdźcie harmonogram
4411Miasto podzieliło pieniądze na kluby sportowe. Nie zabrakło dyskusji o wysokości dotacji
2691Robot HUGO RAS w Jastrzębiu. w WSS nr 2 jest pierwszym szpitalem korzystającym z robota (zdjęcia)
1208Wiemy, ile było urodzeń, zgonów, czy rozwodów. Urząd Stanu Cywilnego podsumował 2024 rok
1088Powitajcie Jasia. To pierwsze dziecko urodzone w Jastrzębiu w 2025 roku!
+7 / -0Od 12 lat są rodziną zastępczą. To nie praca, lecz misja i powołanie
+7 / -0Odszedł Jerzy Kulig – Wielka Legenda GKS-u Jastrzębie
+6 / -0Został złapany na gorącym uczynku. Nie spodziewał się, że na stacji jest policjant
+5 / -0Tylko dwa wypadki. Spokojne święta na śląskich drogach
+4 / -0"Zainwestowała" w "Baltic Pipe". Straciła blisko 20 tys. złotych
1Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
1"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Będą przejściowe problemy z zakupem biletów MZK
0Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert