Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pewnie pokonali beniaminka

2024-01-24, Autor: kb

W 18 kolejce ligowych zmagań siatkarze Jastrzębskiego przed własną publicznością podejmowali beniaminka PlusLigi. Faworytem byli oczywiście gospodarze, którzy są liderami ligowej tabeli, a pierwszy mecz z Norwidem Częstochowa wygrali w trzech setach. Trener Marcelo Mendez w tym meczu dokonał jednej zmiany w wyjściowej szóstce, za Fornala zagrał od początku Sedlacek.

Spotkanie otworzył punktowym serwisem Sedlacek, ale rywale trzymali wynik w ryzach, dobrze grając w ataku – 8:8. Kogut punktową zagrywką przełamał wynik, a kontratak środkiem Schmidta skutkował przerwą na życzenie trenera Mendeza – 11:14. Wykorzystana kontra miejscowych, punktowy blok i szybko tablica wyników pokazała remis 14:14. Atak Patry po przyjęciu gości na drugą stronę siatki dał przewagę mistrzom Polski – 18:16. Częstochowa w końcówce miała problem z kończeniem własnych akcji, co Jastrzębski wykorzystywał w kontrataku. As Patry dał piłkę setową, a partię otwarcia zakończył błąd serwisowy Koguta.

Sobański asem serwisowym otworzył seta drugiego. Goście stracili na skuteczności ataku, a gdy do tego Toniutti punktował zagrywką, o czas poprosił trener Hudziak – 9:5. Kogut sprytnie wykorzystał kontratak, kiwając na jastrzębski blok, a Sobański odrobił punkt serwisem. Częstochowa odrobiła straty, wykorzystując niedokładności miejscowych – 11:11. Efektowny blok na Kogucie ponownie dał przewagę miejscowym, na co natychmiast czasem zareagował trener Częstochowy – 17:15. Grę wznowił asem serwisowym Szymura, po chwili podobnym zagraniem odpowiedział wprowadzony na plac gry Janus. Tym razem w końcówce goście nie dali się zdominować, a seria dobrych serwisów Borkowskiego i w konsekwencji wygranych akcji przez gości doprowadziła do remisu po 22 w końcówce. Jastrzębski blok skutkował piłką setową, ale tym razem kontratak Borkowskiego przedłużył emocje i partię kończyła gra na przewagi – 24:24. Ostatecznie lepsi okazali się miejscowi, a dokładnie Szymura, który zaserwował asa serwisowego.

Trzeciego seta w drużynie Częstochowy rozpoczął Borkowski za Dulskiego oraz Kowalski na rozegraniu. Partię rozpoczęła gra punkt za punkt, do momentu kiedy Gladyr nie zaserwował asa – 7:5. Jastrzębski szybko narzucił swoją grę i odskoczył z wynikiem na 13:10. Goście jednak nie składali broni i walczyli o każdy punkt. Skuteczna gra blokiem oraz w ataku pozwoliła jastrzębianom powiększyć różnicę – 16:10. Trener Hudziak rotował składem, ale nie pozwoliło to na wyrównanie walki. Chociaż za sprawą mocnej zagrywki Dulskiego, Częstochowa zniwelowała nieco straty, to dobra gra blokiem miejscowych „podcinała skrzydła” rywalom – 20:16. W końcówce kolejnego asa dołożył Sedlacek, a Patry po chwili obijając blok rywali dał piłkę meczową Jastrzębskiemu. Huber efektownie serwisem zakończył mecz. Mistrzowie Polski zgodnie z planem pokonali beniaminka w 3 setach.

MVP: Jean Patry

Jastrzębski Węgiel – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0 (25:20, 27:25, 25:19)

Jastrzębski: Toniutti, Sedlacek, Patry, Gladyr, Szumura, Huber, Popiwczak (L) oraz Sclater
Częstochowa: Keturakic, Szchmidt, Kogut, Sobański, Dulski, Hain, Jaskuła (L) oraz Borkowski, Kowalski, Janus, Boguerra, Espeland

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0