Szachy: Marcin Molenda uległ tylko zwycięzcy międzynarodowego festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Szachowy „Cracovia” można zaliczyć do jednego z najtrudniejszych turniejów odbywających się na terenie Polski. W tegorocznej edycji wzięli udział zawodnicy z Jastrzębia-Zdroju. Młodzi szachiści zanotowali udane występy potwierdzone sporymi przyrostami rankingowymi.

Od 27 grudnia 2016 do 04 stycznia 2017 w jednym z krakowskich hoteli została rozegrana 27. edycja Międzynarodowego Turnieju Szachowego „Cracovia”. Organizatorami turnieju byli Małopolski Związek Szachowy oraz Urząd Miasta Krakowa. Festiwal od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem szachistów z wielu krajów.

Na starcie stanęło m.in. 7 arcymistrzów, 2 arcymistrzynie, 13 mistrzów międzynarodowych oraz 23 mistrzów Fide. W tegorocznej edycji wzięło udział 372 szachistów podzielonych na cztery grupy. W zawodach wzięła również udział trójka przedstawicieli klubu UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój: Agnieszka Buchta (grupa B), Marcin Molenda oraz Dawid Czerw (obaj grupa A). W najsilniejszej grupie zwyciężył Aleksander Miśta przed Vladimirem BaklanemDanielem Sadzikowskim. Marcin Molenda oraz Dawid Czerw zajęli odpowiednio 6. i 46. miejsce, zaś Agnieszka walcząca w grupie B wywalczyła 67. lokatę.

Warto podkreślić, że zawodnicy z Jastrzębia przez cały turniej zmagali się z wyżej notowanymi rywalami. Marcin od początku turnieju grał na najwyższych szachownicach pokonując m.in. Macieja Klekowskiego (zeszłoroczny wicemistrz Polski), Aleksandra Kaczmarka oraz zremisował z Łukaszem Jarmułą (tegoroczny mistrz Polski w grupie juniorów do lat 18). Niestety przegrał w ostatniej rundzie z arcymistrzem Aleksandrem Miśtą, co pozbawiło go szansy na wygranie festiwalu.

Dodajmy, że Dawid Czerw wygrał trzy partie z rzędu, m.in. z tegoroczną srebrną medalistką Olimpiady w Baku, Klaudią Kulon. Z kolei Agnieszka Buchta może zaliczyć turniej do udanych, ponieważ w swoim debiucie zanotowała dobry występ.

Szczegółowe wyniki szachowego festiwalu znajdziecie TUTAJ.