Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieostrożne i nierozsądne używanie fajerwerków może doprowadzić do wypadku. Strażacy radzą, jak się z nimi obchodzić. Warto przeczytać i wejść w Nowy Rok ze wszystkimi kończynami.
Od kilku lat coraz głośniejsze staje się nawoływanie, by powstrzymać się od huku petard i fajerwerków. Powitanie Nowego Roku nie jest – delikatnie mówiąc – najlepszym czasem dla wielu zwierząt, które boją się wystrzałów. Jeżeli mimo apeli zamierzacie korzystać z materiałów pirotechniczny, warto posłuchać rad strażaków.
Państwowa Straż Pożarna przypomina, że co roku podczas nocy sylwestrowej dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.
Ponadto, dochodzi do wielu pożarów poddaszy budynków, balkonów lub samochodów. Przyczyną większości tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa – mówią strażacy.
Postanowili wspomnieć o zasadach, które pozwolą uniknąć przykrych zdarzeń oraz sprawią, że zabawa sylwestrowa będzie bezpieczna.
Przede wszystkim pamiętajcie, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków:
Podczas zakupu sprawdź, czy:
- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
- Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
- Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa:
- Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
- Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
- Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
- Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
- Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.
- Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratunkowe: Straż Pożarną lub Pogotowie Ratunkowe.
Będziecie w tym roku hucznie witać Nowy Rok, a może weźmiecie jednak pod uwagę bezpieczeństwo zwierząt?
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wejdz-w-nowy-rok-ze-wszystkimi-konczynami-strazacy-radza-ws-fajerwerkow,wia5-3266-50912.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
To tu powstanie aquapark. Miasto podało lokalizację
18074Jastrzębie się wyludnia. Czy nasze miasto czeka los Rybnika?
4539Nowoczesne oświetlenie dla trzech ulic w Jastrzębiu-Zdroju. To realizacja projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego
3351Ważna droga w regionie zamknięta. Pod koniec maja ruszą tam prace
1877Sąsiedzi uratowali kobietę. 61-latka od kilku dni leżała na podłodze...
1748Prezes i wiceprezes sądu w Jastrzębiu zawieszeni. Trwa procedura ich odwołania ze stanowisk
+37 / -12To tu powstanie aquapark. Miasto podało lokalizację
+19 / -3Uwaga! Od poniedziałku al. Piłsudskiego nieprzejezdna
+7 / -2Rozpoczęło się Triduum Paschalne. Sprawdź plan nabożeństw w Jastrzębiu-Zdroju
+5 / -0Sąsiedzi uratowali kobietę. 61-latka od kilku dni leżała na podłodze...
+5 / -1"Hej tato, to mój nowy numer". Myślał, że pomaga synowi, a stracił 7 tys. złotych
2Drugi etap remontu ul. Jagiełły. Pracę ruszą niebawem
1Zabrze odwołało prezydentkę. Sprawdziliśmy, ilu głosów potrzeba do referendum w miastach naszego regionu
0Peruki medyczne – moda czy konieczność? Wrocławskie historie powrotu do normalności
014-latek uciekał crossem przed policją. Sprawą zajmie się sąd rodzinny
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~seboc 2021-12-31
14:14:55
Niech napierdalaczom paluchy pourywa.
Za przestraszone zwierzeta.