To piąta edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. W trakcie trwania akcji „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, mobilna instalacja pokazująca model ludzkich płuc, instalowana jest w różnych miastach Polski. Do tej pory odwiedziła już 40 miejscowości w ośmiu województwach. Mimo łagodnej zimy, w wielu miejscowościach materia pokrywająca mobilne płuca zaczerniła się, wskazując na złą jakości powietrza. Najgorsze wyniki pokazała instalacja w Aleksandrowie Kujawskim w województwie kujawsko-pomorskim.
Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o tym, jak w kolejnym sezonie grzewczym Polski Alarm Smogowy walczy z trucicielami w naszym regionie. PAS zapytał wszystkie gminy w regionie, jak wygląda egzekwowanie antysmogowych przepisów, w tym kontrola palenisk. Okoliczne gminy i powiaty mogą brać przykład z Rybnika.
Zły stan powietrza potwierdziła kolejna już edycja akcji organizowanej przez PAS - „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Polega ona na dosłownym pokazaniu mieszkańcom różnych miast, czym oddychają.
Antysmogowa instalacja mobilnych płuc podróżuje po Polsce od ponad trzech miesięcy. W tym czasie odwiedziła 40 miejscowości, pokazując jakim powietrzem oddychają ich mieszkańcy. To piąty sezon grzewczy, w którym PAS prowadzi kampanię, ale pierwszy, w którym instalacja odwiedzała miasta i gminy na ich zaproszenie. Do końca sezonu mobilne płuca trafią jeszcze do czternastu miejscowości.
- Spotkaliśmy się z bardzo dużą popularnością naszej kampanii, otrzymując wiele zaproszeń z gmin. Części miejscowości musieliśmy odmówić z uwagi na ograniczoną liczbę instalacji. Zapraszamy na kolejny sezon grzewczy, postaramy się uwzględnić jak najwięcej chętnych gmin. Największe zapotrzebowanie na mobilną instalację zanotowaliśmy w Małopolsce i województwie śląskim – w tym sezonie grzewczym odwiedziliśmy już dwadzieścia gmin. Nasza instalacja była też przedmiotem licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W rezultacie aukcji jeszcze tej zimy pojedziemy z nimi do Sulęcina w woj. lubuskim - mówi koordynatorka kampanii Magdalena Cygan.
Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Są one filtrowane przez “płuca” i osiadają na białej materii, która - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach.
Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. Rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Istotne, w kontekście obniżania kosztów ogrzewania, jest także termomodernizacja budynku. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ich ogrzewanie to znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka, zwiększając koszty ogrzewania - w ocieplonym budynku możemy je obniżyć przeciętnie o około połowę.
Na instalacji znajduje się numer infolinii programu Czyste Powietrze, a także odniesienie do strony internetowej, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat możliwości pozyskania dotacji. Program Czyste Powietrze jest najważniejszym programem antysmogowym, który umożliwił dotychczas wymianę ponad 700 tysięcy kotłów, co przełożyło się na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Dotacje do ocieplenia domów sprawiły, że obecnie już 70% beneficjentów Programu decyduje się na inwestycje termomodernizacyjne. Utrzymanie i dalszy rozwój Programu jest kluczowe dla poprawy jakości powietrza w Polsce.
Instalacje płuc odwiedziły:
Woj. śląskie – Bochnia, Ustroń, Łaziska Górne, Lubliniec, Krapkowice, Czerwionka-Leszczyny, Czeladź, Mysłowice, Częstochowa, Rydułtowy
Woj. dolnośląskie - Bolesławiec, Lubań, Wrocław, Wałbrzych
Woj. lubuskie – Łęknica
Woj. mazowieckie - Nowy Dwór Mazowiecki, Celestynów, Łowicz, Pilawa, Piaseczno, Michałowice
Woj. łódzkie - Pabianice
Woj. małopolskie – Niepołomice, Chełmek, Nowy Targ, Pcim, Myślenice, Kamień, Gromnik, Skawina, Liszki, Wielka Wieś
Woj. kujawsko-pomorskie - Nakło nad Notecią, Potulice, Kcynia , Osięciny k. Włocławka, Aleksandrów Kujawski, Dobrcz, Chełmża,
Woj. pomorskie – Wejherowo, Puck, Choczewo, Karczemki - Gdańsk, Kartuzy
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Strefa Centrum - co dalej po zgodzie Rady Miasta na nabycie działki?
5251Rusza budowa nowej siedziby Hospicjum Domowego. Tak ma wyglądać po zakończeniu prac [WIZUALIZACJA]
4443Jastrzębianin nadal poszukiwany. Zaginiony Damian Borkowski
4283Szymon Hołownia w Jastrzębiu-Zdroju: "Prezydent ma działać, a nie być długopisem premiera"
3899JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
3898Rusza budowa nowej siedziby Hospicjum Domowego. Tak ma wyglądać po zakończeniu prac [WIZUALIZACJA]
+9 / -0Ktoś zgubił sporą sumę pieniędzy. Gotówka do odbioru na komendzie policji
+9 / -0Zniszczone boisko przy SP nr 18. Ktoś wylał na nie litry farby, ogromne straty!
+11 / -5Nocny pościg w Jastrzębiu. 30-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej
+7 / -1Kobieta wzywała pomocy przez okno. Znęcał się nad nią mąż, bił ją i groził, że zabije
+5 / -0"Kolej+" do kosza. Co dalej z pociągami w Jastrzębiu-Zdroju?
8Bezdomni w miejskiej przestrzeni. Całodobowa noclegownia lekiem na ten problem?
1Strefa Centrum - co dalej po zgodzie Rady Miasta na nabycie działki?
1Groźny wypadek w Rybniku, ucierpiał 16-latek. Sprawcą jastrzębianin
1Kolejna "skoszona" latarnia w Jastrzębiu. Kierujący zasnął...
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert