zamknij

Wiadomości

Chorzy nie mogą dojechać do szpitala, a miasto nie ma pieniędzy by im pomóc

2012-04-16, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Mieszkańcy Osiedla Przyjaźń, którzy nie posiadają samochodów mają problem z dostaniem się do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. O dogodne połączenie komunikacyjne postanowili walczyć radni. Jednak w odpowiedzi wciąż słyszą, że miasto nie ma na to pieniędzy.

Reklama

Radni oraz mieszkańcy osiedla chcieliby, żeby zmianie uległa trasa przejazdu linii autobusowej nr 125. Obecnie pasażerowie chcąc dostać się do szpitala, muszą przesiąść się do innego autobusu na przystanku Aleja Piłsudskiego Pawilony lub przejść pieszo 500 metrów. – Sprawa dotyczy głównie osób starszych, które chcą dostać się na specjalistyczne badania do szpitala. Nie jest obojętna również pracownikom placówki oraz odwiedzającym – tłumaczy radna Alina Chojecka (PO).

Zdaniem radnej zmiana trasy przejazdu nie zwiększy w znaczący sposób ilości wozokilometrów, a znacznie ułatwi życie mieszkańcom osiedla.

 

Jej opinii nie podzielają władze miasta. Koszt dodania przystanku do trasy przejazdu autobusu, to 4 tysiące złotych miesięcznie. Miasto nie może wydać dodatkowych 50 tysięcy złotych rocznie na komunikację. – W uchwale budżetowej na 2012 rok zapisano, że na komunikację miejską zostaną przeznaczone środki, które zapewnią utrzymanie połączeń na istniejącym poziomie, a nie na ich rozbudowę – wyjaśnia Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju. - Podobnie jak mieszkańcy życzyłbym sobie, żeby ilość pieniędzy jaką dysponuje miasto wystarczyło na pokrycie wszelkich pojawiających się potrzeb. W tym na bezpośrednie połączenia we wszystkich oczekiwanych przez mieszkańców kierunkach – mówi.

 

Odpowiedź prezydenta nie spodobała się mieszkańcom osiedla, którzy wystosowali do władz miasta petycję podpisaną przez 433 osoby. - To absurdalne, że w budżecie są pieniądze na wszystko, tylko nie na pomoc starszym mieszkańcom miasta. Jesteśmy jedyną dzielnicą z której nie można bezpośrednio dostać się do szpitala - oburza się Marian Walicki z Osiedla Przyjaźń.

 

W końcu włodarze znaleźli rozwiązanie. Przez trzy miesiące na przystanku przy szpitalu będzie zatrzymywał się autobus linii 111. – W ten sposób zbadamy, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na komunikację między Osiedlem Przyjaźń a szpitalem. Ostateczną decyzję w sprawie przebiegu tej linii podejmę po otrzymaniu wyników badań – powiedział prezydent Janecki.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~ralph 2012-04-16
  10:29:58

  0 0

  Jak to jest, że miasto mające na swoim terenie kilka kopalni, które odprowadzają grube pieniądze do budżetu miasta, nie ma na nic pieniędzy?
  Tego nie zrobimy, bo nie ma pieniędzy. To być może zrobimy w przyszłym roku, bo w tym roku już nie ma na to pieniędzy w budżecie...
  Czy miasto ma tak mało pieniędzy czy po prostu władza nie potrafi racjonalnie nimi gospodarować?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.