zamknij

Wiadomości

Górnicy bez wolnych sobót i bez podwyżek

2011-12-02, Autor: pww
Od przyszłego roku górnicy zatrudnieni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej będą pracować przez sześć dni w tygodniu. Z kolei podwyżki mają wynieść tylko 2,8%. Nowe założenia nie podobają się związkowcom.

Reklama

Przypomnijmy, zarząd chce wprowadzić elastyczny czas pracy i motywacyjny system wynagrodzeń. Według prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego wynagrodzenie w jastrzębskich kopalniach jest najwyższe w całym polskim górnictwie, lecz ciągle spada wydajność i pojawiają się problemy z wydobyciem. – Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsze jest zapewnienie stałych miejsc pracy, czy chwilowe napełnianie pieniędzmi kieszeni – pyta Zagórowski. – Pracownicy otrzymali już podwyżkę wynagrodzeń o 5,5 proc., nagrodę z zysku oraz darmowe akcje, co dotychczas było niespotykane. Rok 2012 będzie bardzo niepewny. Wszystko zależeć będzie m.in. od cen węgla koksowego. Proponujemy, by zmodyfikować system płacowy tak, by płacić więcej tym pracownikom, którzy bardziej przykładają się do swoich obowiązków – powiedział dla portalu wnp.pl Jarosław Zagórowski.

Związkowcy odpierają argumentację i mówią, że sytuacja w spółce jest efektem błędnych decyzji kierownictwa spółki. - W wyniku tych decyzji nastąpiły wieloletnie zaniedbania w wykonaniu robót przygotowawczych oraz niewykonanie planów produkcyjnych przez firmy zewnętrzne, które borykają się z brakiem wykwalifikowanych kadr. Bardzo zła kondycja ekonomiczna tych firm, niskie zarobki zatrudnionych tam pracowników lub ich nie wypłacanie wyklucza te firmy z rynku pracy. W tej sytuacji wynik w poszczególnych kopalniach w niewielkim stopniu zależy od zaangażowania samych pracowników. Nakładając na to brak rzeczywistej i sprawiedliwej oceny poniesionego wysiłku pracowników JSW S.A. jest fałszowaniem rzeczywistego obrazu sytuacji w zakładach JSW S.A.- argumentują.

 

Zdaniem związkowców, zarząd wypowiadając się na temat podwyżek nie bierze pod uwagę aspektu prawnego. - Prawo pracy nakazuje uzgodnienie ze związkami zawodowymi wprowadzanie zmian w tym zakresie. Przypominamy, że nowy system wynagradzania będzie stanowił integralną część nowego Układu Zbiorowego Pracy, tak samo jak przepisy dotyczące czasu pracy. Nowe uregulowania muszą być negocjowane i podpisane przez reprezentatywne organizacje związkowe – mówią związkowcy. - W świetle powyższych faktów należy stwierdzić, że forsowanie przez Zarząd JSW S.A. „nowego elastycznego - motywacyjnego systemu wynagrodzeń” w przyszłości doprowadzi do zamrożenia wynagrodzeń – dodają.

 

Kolejnym pomysłem zarządu jest wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy. – Węgiel trzeba fedrować coraz głębiej, już nawet kilometr pod ziemią. Musimy lepiej wykorzystać ludzi i sprzęt – powiedział prezes Zagórowski.

 

Choć wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, to górnicy nadal będą pracować przez pięć dni w tygodniu. W zamian za pracę w sobotę otrzymają dzień wolny w tygodniu.

 

Propozycja zarządu nie podoba się górnikom. Dotychczas kopalnie pracowały w weekendy, lecz w ograniczonym zakresie. Załoga pracująca na sobotnich i niedzielnych zmianach otrzymywała dniówki nawet o 100 proc. większe od normalnych.

 

Sławomir Kozłowski, szef „Solidarności” w JSW przypomina, że wolne soboty są efektem Porozumień Jastrzębskich zawartych w 1980 roku.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~zulus 2011-12-02 17:40:02

  No i bardzo, bardzo dobrze. Najbardziej leniwa grupa społeczna może w końcu zacznie porządnie pracować! Ciekawe czy teraz pojadą na Warszawkę demolować?!

  1 0
 • ~stona 2011-12-02 21:44:55

  Odezwała się wyrocznia lub też troll. Weź pilnuj swojego podwórka. Byłeś choć raz pod ziemią? Wiesz jaka to ciężka praca?

  0 1
 • ~lewicowy 2011-12-02 22:08:10

  "Propozycja zarządu nie podoba się górnikom. Dotychczas kopalnie pracowały w weekendy, lecz w ograniczonym zakresie. Załoga pracująca na sobotnich i niedzielnych zmianach otrzymywała dniówki nawet o 100 proc. większe od normalnych." - to jest sedno. Pomimo, że szanuję pracę górników, to poziom ich zachcianek jest coraz wyższy. Myślą tylko o sobie. No ale cóż, każdy chce w POlsce zarobić.

  0 0
 • ~roger 2011-12-03 19:45:14

  Skoro tak wielu Polaków może pracować w sobotę to czemu górnik nie? A górnik lubi jeździć na zakupy w sobotę? lubi.Pewnie ci w sklepach też nie lubią pracowac w soboty a muszą bo jak nie to WON!!!!! Z górnikami tez powinno tak być nie podoba się praca to won!!! czasy towarzysza Gierka się skończyły i pobłażanie też. Chcesz pracować dostosuj się a nie tylko protesty i niezadowolenie. Wiele osób za kasę górnika pracowało by i w niedzielę i to bez dnia wolnego za dzień wolny od pracy.TYLE W TEMACIE.

  0 0
 • ~johnnymnemonic 2011-12-04 10:00:42

  Niech zapylają w soboty za normalną stawkę, a nie. Co to ma być, dlaczego oni mają być uprzywilejowani ??? Śpią za kombajnem, a potem chcą podwyżek, obiboki !!!

  0 0
 • ~mieszkaniec 2011-12-12 19:08:02

  Oj zulus widac wychowaly Cie malpy :/ Wiec nieleniwy lebrze ze gornictwo to 25 letnia walka z silami natury , i z setkami zflustrowanych pseudo twardzieli co nie przebieraja w slownictwie by sie do ciebie zwrocic , do tego fantastyczny dozor ktory ma w dupie to co czujesz i co masz do powiedzenia , mobing na kazdym kroku. Tu jestes zerem i nie masz zadnych praw bo cie zniszcy system ! Chcą zabrac wszystko by w tych warunkach pracowac jak w normalnych zakladach. Niech zjedzie taki zagorowski i przerobi jedna szychte w gornej wnece podczas wydobycia. Zapewniam ze na sobote sie z checia zapisze do pracy i odda Barborke i ukroci sobie wyplate... Dlaczego wycieczkowiczow puszczaja nadole przygotowanymi czystymi i bezpiecznymi chodnikami . zrozumieli by wiecej przechodzac przez pochylnie , przez sciane(najlepiej na wydobyciu)... jesooo jest tyle gowna do wywleczenia ... Ale takie pokroje typu zulus czaka wiedza wszystko lepiej Moze zulus ukruc sobie wyplate bo w RPA zarabiaja 1/tysieczna tego co ty !

  0 0
 • ~mieszkaniec 2011-12-15 13:01:37

  do JONEGO nastepny medrzec z baru :/
  Skoro wszyscy spimy na dole to skad wzielo sie to :
  "Jastrzębska Spółka Węglowa spodziewa się w IV kwartale br. produkcji węgla na poziomie 3,421 mln ton. Podtrzymuje, że w 2012 roku może wydobyć około 1 mln ton węgla więcej niż w tym roku, co oznacza, że produkcja może wynieść ok. 13,6 mln ton. "

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.