We wtorek po południu jastrzębscy strażacy odkryli zwłoki 64-mężczyzny w mieszkaniu przy ulicy Kusocińskiego. Wiele wskazuje na to, że przyczyną śmierci mężczyzny mogło być zatrucie czadem.
Straż pożarną we wtorek (11.02.) po godz. 16:00 powiadomił znajomy mężczyzny, który zaniepokoił się, że ten od dłuższego czasu nie dawał znaków życia. Po wejściu do mieszkania strażacy natknęli się na zwłoki 64-latka w łazience.
- Funkcjonariusze odstąpili od czynności medycznych ze względu na stężenie pośmiertne i plamy opadowe – raportuje Łukasz Cepiel – rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju.
Strażacy nie wykluczają, że przyczyną zgonu jastrzębianina mogło być zatrucie czadem. Gdy załączyli piecyk gazowy w łazience, wydobywał się z niego tlenek węgla.
- Prowadzimy dochodzenie w tej sprawie. Prokurator zlecił sekcję zwłok – informuje Halina Semik – rzecznik prasowa jastrzębskiej policji.
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne.Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza.
- jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
- blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.
Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
- ich nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
- przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić,
- użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
- nie zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych.
- stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,
- często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pustostan za kinem przestanie "straszyć"? Miasto planuje zakup nieruchomości
+40 / -4Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
+21 / -3Awaria rurociągu. Te ulice nadal są nieprzejezdne
+18 / -0Ciągle pada. Miasto wydało komunikat dotyczący aktualnej sytuacji powodziowej
+8 / -0Historyczny zabieg w jastrzębskim szpitalu. Pierwszy w Polsce z wykorzystaniem stymulatora nowej generacji
+8 / -0Śmiertelne potrącenie 85-letniego pieszego na pasach
2Nowa pracownia w WSS nr 2. To już druga taka w jastrzębskim szpitalu
1Zaginął mieszkaniec Boryni! Policja poszukuje 43-latka
1Dwa nowe radiowozy dla jastrzębskiej policji (zdjęcia)
1"Mój rower elektryczny". W 2025 roku ruszą rządowe dotacje
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert