Kwietniowy wstrząs i związany z nim wypływ metanu, który kosztowały życie 10 górników w należącej do JSW kopalni Zofiówka wywołało uaktywnienie się uskoku, do którego doprowadziła eksploatacja i odwadnianie. Prace wydobywcze prowadzone były prawidłowo, a zastosowane zabezpieczenia były adekwatne - taka jest opinia Komisji Wyższego Urzędu Górniczego. Eksperci jednocześnie wykazali warunki, których spełnienie umożliwi wznowienie wydobycia.
Komisja ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych przy Wyższym Urzędzie Górniczym przekazała 27 października końcowe wnioski z badania tragedii w Ruchu Zofiówka.
- Prognoza zagrożeń, stosowana profilaktyka, sposób wykonywania robót górniczych - wszystko to było robione w zgodnie z przepisami, z obecną wiedzą naukową i obecnym doświadczeniem, jakie polskie górnictwo węgla kamiennego posiada - poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej przewodniczący komisji, dyrektor Departamentu Górnictwa WUG Zbigniew Rawicki.
Według komisji wstrząs nastąpił w wyniku uaktywnienia się stwierdzonego w zachodniej części partii „D” uskoku o wygasającym zrzucie. Jak czytamy w opinii Komisji, „twierdzenie to uprawdopodobniają następujące czynniki:
1. w potencjalnie wstrząsogennych warstwach piaskowców, zalegających nad pokładem 409/1, wytężenie było mniejsze od krytycznego, skutkiem czego proces zniszczenia nie wystąpił, a zatem przedmiotowy wstrząs o energii sejsmicznej 4x106 J nie był spowodowany uaktywnieniem się tych utworów,
2. uaktywnienie się uskoku o wygasającym zrzucie - o czym świadczy zbieżność geofizycznego i geomechanicznego mechanizmu - było wynikiem ilościowo istotnych zmian stanu naprężenia na jego powierzchni, które były skutkiem dokonań eksploatacyjnych oraz prowadzonego odwadniania zrobów ściany D-2 w pokładzie 412łg+łd i 412łg,
3. wystąpieniem przemieszczeń dynamicznych mas skalnych i zniszczeniem struktury węgla pokładu 412łg+łd i 412łg, co wywołało gwałtowne naruszenie stanu równowagi ciśnienia złożowego w pokładzie 412łg+łd i 412łg, charakteryzującym się małą pojemnością sorpcyjną i wysoką metanonośnością i powodującym wzmożony wpływ metanu do chodnika nadścianowego D-4a.”
Komisja orzekła, że przyczyną wypadku zbiorowego, którego bilans to 10 ofiar śmiertelnych „był wypływ metanu i utworzenie się atmosfery niezdatnej do oddychania oraz dynamiczne oddziaływanie na poszkodowanych skutków tąpnięcia, spowodowanych samoistnym wstrząsem górotworu o energii 4x106J.”
Analiza pozwoliła komisji na sformułowanie opinii dotyczącej wpływu prowadzonych robót na poziom zagrożeń tąpaniami i metanowego w rejonie zaistniałego zdarzenia oraz możliwości dalszego prowadzenia ruchu zakładu górniczego w tym rejonie.
„Roboty górnicze prowadzone w pokładzie 412łg+łd i 412łg partia D były wykonywane w sposób prawidłowy, a stosowane zasady profilaktyki, mające na celu ograniczenie potencjalnego zagrożenia tąpaniami i metanowego, były adekwatne do prognozowanego i rejestrowanego stanu tych zagrożeń.” czytamy.
W opinii komisji przeprowadzone prace przygotowawcze, w tym zastosowane metody przeciwdziałające tąpaniom i zagrożeniu metanowemu „pozostawały bez związku przyczynowo-skutkowego z zaistniałym w dniu 23.04.2022 r. tąpnięciem i wypływem metanu.
Żadna z bieżąco stosowanych metod (sejsmologia, sejsmoakustyka, wiercenia małośrednicowe, rozeznanie górnicze) oceny zagrożenia tąpaniami oraz metod oceny zagrożenia metanowego nie wskazywała na możliwość wystąpienia wstrząsu o energii 4x106J i związanego z nim wypływu metanu, a tym samym nie dawała podstaw do antycypacji wystąpienia tąpnięcia i wypływu znacznych ilości metanu do wyrobiska.”
Jak czytamy w opinii, uaktywnienie się uskoku o wygasającym zrzucie „było wynikiem ilościowo istotnych zmian stanu naprężenia na jego powierzchni, które były skutkiem dokonań eksploatacyjnych oraz prowadzonego odwadniania zrobów ściany D-2 w pokładzie 412łg+łd i 412łg, wskutek czego doszło do tąpnięcia – przemieszczeń dynamicznych mas skalnych i zniszczenia struktury węgla pokładu 412łg+łd i 412łg, co wywołało gwałtowne naruszenie stanu równowagi ciśnienia złożowego w pokładzie 412łg+łd i 412łg, charakteryzującym się małą pojemnością sorpcyjną i wysoką metanonośnością, powodując wzmożony wypływ metanu do chodnika nadścianowego D-4a.”
Komisja orzekła również, że możliwe jest wznowienie wydobycia w rejonie wstrząsu, jednak „przy zastosowaniu profilaktyk adekwatnych do prognozowanego i rejestrowanego poziomu współwystępujących zagrożeń naturalnych, określanych z uwzględnieniem przyczyn i okoliczności zaistniałego tąpnięcia i wypływu znacznych ilości metanu.” Komisja stwierdziła, że projekt wznowienia robót górniczych powinien uwzględniać wnioski końcowe komisji oraz uzyskać pozytywną opinię Komisji ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych.
Zgadzacie się z ustaleniami komisji w sprawie katastrofy w Kopalni Zofiówka?
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,wiadomo-co-doprowadzilo-do-tragedii-w-kopalni-zofiowka-komisja-opublikowala-raport,wia5-1-7495.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Strefa Centrum - co dalej po zgodzie Rady Miasta na nabycie działki?
5498Rusza budowa nowej siedziby Hospicjum Domowego. Tak ma wyglądać po zakończeniu prac [WIZUALIZACJA]
4458Jastrzębianin nadal poszukiwany. Zaginiony Damian Borkowski
4310JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
3975Szymon Hołownia w Jastrzębiu-Zdroju: "Prezydent ma działać, a nie być długopisem premiera"
3918Rusza budowa nowej siedziby Hospicjum Domowego. Tak ma wyglądać po zakończeniu prac [WIZUALIZACJA]
+9 / -0Ktoś zgubił sporą sumę pieniędzy. Gotówka do odbioru na komendzie policji
+9 / -0Zniszczone boisko przy SP nr 18. Ktoś wylał na nie litry farby, ogromne straty!
+11 / -5Nocny pościg w Jastrzębiu. 30-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej
+7 / -1Kobieta wzywała pomocy przez okno. Znęcał się nad nią mąż, bił ją i groził, że zabije
+5 / -0"Kolej+" do kosza. Co dalej z pociągami w Jastrzębiu-Zdroju?
8Bezdomni w miejskiej przestrzeni. Całodobowa noclegownia lekiem na ten problem?
1Strefa Centrum - co dalej po zgodzie Rady Miasta na nabycie działki?
1Groźny wypadek w Rybniku, ucierpiał 16-latek. Sprawcą jastrzębianin
1Kolejna "skoszona" latarnia w Jastrzębiu. Kierujący zasnął...
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert