W Ruchu Zofiówka uczczono pamięć pięciu górników, którzy cztery lata temu 900 metrów pod ziemią zginęli w wyniku silnego wstrząsu.
Przed tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia, która znajduje się w cechowni kopalni, kwiaty złożył prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przedstawiciele związków zawodowych oraz władze kopalni.
Niedawno znów straciliśmy tutaj 10 kolegów. Nie ma słów, którymi można opisać żal i smutek w sytuacji, w której teraz się znajdujemy – mówił Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – JSW razem z całym środowiskiem naukowym rozpoznaje to zagrożenie. Praktycznie codziennie pracujemy nad metodami, które umożliwią przewidywanie takich zdarzeń, ale dzisiaj natura ma nad nami przewagę – dodał prezes JSW.
W trwającej kilkanaście dni akcji brało udział dwa i pół tysiąca osób. Do tej pory zaliczana jest do najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa.
Dzisiejsze spotkanie to symbol solidarności z poszkodowanymi, ich bliskimi i rodzinami. Zapewniam was, że nie jesteście sami – mówił Tomasz Cudny.
5 maja 2018 roku po wstrząsie chodnik zamienił się w jedno wielkie rumowisko, a jego wysokość ograniczyła się do zaledwie jednego metra. 900 metrów pod ziemią zostało uwięzionych siedmiu górników. Dwóch udało się uratować, pięciu zginęło. Oprócz potężnych zniszczeń wywołanych wstrząsem, akcję ratowniczą utrudniała wysoka temperatura, brak tlenu, metan oraz zalewisko wody.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,zofiowka-uczcili-pamiec-ofiar-wstrzasu-tego-sprzed-4-lat,wia5-1-6554.html?fbclid=IwAR35h6Oa8AfZ4CPAduLS-kSHvDeSTmO9fG5itx4tCA9eVFV2vox8t6KM2ik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Akcja CBŚP na Rybnickiej. Mężczyźni przewozili kilogram amfetaminy
12807W niedzielę dożynki miejskie. Będą utrudnienia!
5477Bzie: utrudnienia w związku z remontem ulic
3870Pniówek: ratownicy odnaleźli kolejnego górnika. W poszukiwaniach pomaga im pies z GOPR
3697Gdzie jest 15-letnia Julia? Policja prosi o pomoc
3630Rozbój i pobicie w centrum miasta. Sprawcy pijani, posiadali narkotyki
+17 / -0Pustostan w centrum już nie będzie "straszył"? Będzie przebudowa i nowe sklepy
+21 / -11Marusarzówny: Odholowano wrak BMW
+10 / -0Jeszcze chwila i mogliby "poświętować". Nie udało się, złodziej wpadł z alkoholem w ręku
+7 / -0Pawłowice: Zaczepiał podróżnych, był pijany. Policja zatrzymała Kenijczyka
+6 / -0Regularnie włamywał się i kradł. Grozi mu 10 lat więzienia
1Sporo wykroczeń podczas policyjnej akcji "Prędkość" [foto]
0Bzie: utrudnienia w związku z remontem ulic
0Poszukiwana wpadła podczas kradzieży. Jastrzębianka trafiła do aresztu
0Groził śmiercią, bił, kopał, ciągnął za włosy... Oprawca trafił do aresztu!
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert