Jastrzębski Węgiel wygrywa z Resovią

2011-12-17, Autor: Grzegorz Sekita

Dwa łatwo wygrane sety, wyraźna porażka w trzecim i emocjonująca końcówka. Taki przebieg miało spotkanie Jastrzębskiego Węgla z Asseco Resovią Rzeszów. Ostatecznie jastrzębianie zwyciężyli 3:1 i zagwarantowali sobie czwarte miejsce na półmetku rundy zasadniczej.

W pierwszym secie Jastrzębski Węgiel całkowicie zdominował Resovię. Przy stanie 5:3 dla jastrzębian w pole serwisowe wszedł Russell Holmes. Był to kluczowy moment tego seta.  Amerykanin świetnie serwował, a goście z Rzeszowa mieli problem ze skończeniem ataku. Kilka razy spektakularnie zablokowany został Georg Grozer. Goście wskutek problemów z przyjęciem i niemocą w ataku stracili 10 punktów z rzędu – ze stanu 4:3 zrobiło się 14:3. W końcu po skutecznym ataku Grozera pole serwisowe mógł opuścił Holmes, który zasłużył na dużą owację u jastrzębskiej publiczności. Na drugą przerwę techniczną zawodnicy schodzili przy wyniku 16:8 da gospodarzy. Obraz tego seta nie uległ już zmianie - Jastrzębski, po świetnej grze, wygrał pewnie 25:15.

W drugim secie gospodarze jeszcze szybciej wypracowali sobie przewagę, którą konsekwentnie powiększali (5:0, 8:2, 16:8). Rzeszowianie grali fatalnie w każdym elemencie siatkarskiego fachu. W drużynie Andrzeja Kowala panowała ogromna niemoc, którą z premedytacją wykorzystywali gracze Jastrzębskiego. Bardzo  dobrze rozgrywał Vinhedo, a skuteczni w ataku byli Michał Łasko, Zbigniew BartmanMichał Kubiak. Ostatecznie Jastrzębski niemalże znokautował Resovię wygrywając seta do 13.

Trzeci set miał zupełnie inny przebieg niż dwa pierwsze. Po wyrównanym początku lekką przewagę osiągnęli gracze Resovii. Utrata koncentracji,  błędy jastrzębskich zawodników oraz skuteczna gra blokiem przez rzeszowian spowodowały, że wyszli oni na pięciopunktowe prowadzenie (12:7). Gospodarzom udało się jeszcze zmniejszyć przewagę gości do dwóch punktów, lecz przy stanie 14:12 dla Resovii popis dał, zawodzący dotychczas, Georg Grozer. Najpierw atakujący Resovii skończył atak, a później udał się na zagrywkę i posłał 4 asy z rzędu. Jastrzębianie nie byli już w stanie odrobić strat i trzeci set zakończył się zwycięstwem rzeszowian 25:16. Trener Lorenzo Bernardi po meczu nie miał pretensji do swoich zawodników o utratę koncentracji po dwóch łatwo wygranych setach, uznając taką sytuację za całkowicie zrozumiałą.

> Zobacz fotogalerię z meczu

Czwarty set dostarczył kibicom najwięcej emocji. - W czwartym secie zagrały dwa równe zespoły, które grają siatkówkę na bardzo wysokim poziomie. Set był wyrównany i miał dużo zwrotów. Były momenty kiedy zespół z Rzeszowa odskakiwał na 2, 3 punkty, wtedy my doganialiśmy i odskakiwaliśmy. Skończyło się bardzo ciekawą końcówką. Myślę, że kibice mieli fajną dawkę emocji przez zbliżającymi się świętami - komentował po meczu Zbigniew Bartman. Słowa kapitana Jastrzębskiego Węgla w pełni oddają obraz czwartej partii. Gdy po skutecznym ataku Michała Łasko jastrzębianie wyszli na trzypunktowe prowadzenie (18:15) kibice gospodarzy mieli nadzieję, że ich drużyna już spokojnie będzie kontrolowała losy tego seta. Resovia jednak szybko wyrównała i od stanu 18:18 żadna ze stron nie była w stanie wypracować większej przewagi. O wyniku meczu zdecydowała emocjonująca końcówka. Przy stanie po 23 Michał Łasko zablokował Mateusza Mikę i gospodarze mieli piłkę meczową. Nie wykorzystali jej, mimo że po dobrej obronie piłkę w górze miał Łasko. Atak atakującego gospodarzy zatrzymał się jednak na bloku rzeszowian. W kolejnej akcji atakujący Jastrzębskiego obił blok i gospodarze mieli kolejną piłkę meczową. Chwilę później Gorgy Grozer zaatakował w aut i gracze Jastrzębskiego mogli cieszyć się ze zwycięstwa w tym secie 26:24 i całym spotkaniu 3:1. Zawodnikiem meczu wybrany został zdobywca 21 punktów Michał Łasko.

Dzięki tej wygranej siatkarze Jastrzębskiego Węgla zapewnili sobie miejsce w czołowej czwórce PlusLigi na półmetku rundy zasadniczej. Tym samym zagwarantowali sobie udział w ćwierćfinale Pucharu Polski. Jastrzębscy siatkarze dostaną także 4 dni wolnego, które w przypadku zwycięstwa obiecał im Lorenzo Bernardi.

Jastrzębski Węgiel - Resovia Rzeszów 3:1 (25:15; 25:13; 16:25; 26:24)

Jastrzębski Węgiel: Margarido, Łasko, Bartman, Kubiak, Holmes, Bontje, Rusek (libero) Sufa, Bozko, Thornton, Polański.

Resovia Rzeszów: Lotman, Grzyb, Nowakowski, Tichacek, Achrem, Grozer, Ignaczak (libero) oraz Dobrowolslki, Bojic, Gontariu, Mika, Perłowski.