Smog to wielki problem nie tylko naszego miasta, regionu czy też kraju, ale całego świata. Aby przeciwdziałać temu miasta tworzą przeróżne inicjatywy. To właśnie w ramach konkursu "Inicjatywa antysmogowa" Jastrzębie-Zdrój otrzymało nagrodę w wysokości 200 tys. złotych.
Miasto Jastrzębie-Zdrój zostało uhonorowane w tegorocznym konkursie "Inicjatywa antysmogowa", którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Nagroda to dotacja celowa, która przeznaczona zostanie na realizację projektu pn. "Skuteczna kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej na terenie Jastrzębia-Zdroju".
Projekt przygotowany przez Wydział Straży Miejskiej, Zarządzania kryzysowego i Spraw Obronnych Miasta Jastrzębie-Zdrój zakłada wdrożenie działań ukierunkowanych na ochronę powietrza i walkę ze smogiem. W ramach projektu przewidziano doposażenie Straży Miejskiej w pojazd z napędem elektrycznym wyposażonym w mobilne laboratorium do rozpoznawania, analizy i reagowania na zanieczyszczenia powietrza. W ten sposób Straż Miejska będzie mogła na bieżąco monitorować jakość powietrza i reagować na ewentualne zagrożenia.
Ponadto, w ramach projektu przeprowadzona zostanie akcja profilaktyczna wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (klasy 1-4). Dzieci będą uczestniczyły w cyklu prelekcji na temat działań na rzecz ochrony powietrza oraz w konkursie plastycznym podsumowującym działania na temat zanieczyszczeń powietrza i walki ze smogiem. Przewidziane jest również wspólne posadzenie na terenie placówek objętych akcją symbolicznego drzewa, aby zwrócić uwagę na proces fotosyntezy i znaczenie roślin w ochronie powietrza.
Konkurs "Inicjatywa antysmogowa" to część Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza, którego całkowita wartość zadania wynosi prawie 5 milionów złotych. Nagrodę otrzymało 31 miast.
----
Smog to powietrze zanieczyszczone różnymi substancjami, takimi jak pyły, dymy, tlenki azotu, tlenki siarki, metale ciężkie i wiele innych. W celu walki ze smogiem, można podjąć wiele działań na różnych poziomach: indywidualnym, lokalnym i globalnym.
Oto kilka sugestii dotyczących działań, które można podjąć, aby walczyć ze smogiem:
Korzystaj z transportu publicznego lub roweru - ograniczaj używanie samochodu i innych pojazdów z silnikiem spalinowym, ponieważ są one jednym z głównych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza.
Używaj ograniczników prędkości i zamykaj silnik podczas postoju - jeśli korzystasz z samochodu, używaj ograniczników prędkości, aby utrzymać stałą prędkość, a podczas postoju zamykaj silnik, aby zmniejszyć emisję spalin.
Wybieraj ekologiczne źródła energii - wybieraj źródła energii, które nie emitują zanieczyszczeń powietrza, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna.
Zmniejszaj emisję zanieczyszczeń w domu - stosuj urządzenia o niskiej emisji, takie jak piece na pellet lub gazowe, ograniczaj używanie środków chemicznych, a także wietrz mieszkanie, aby odświeżyć powietrze.
Zasadź drzewa i rośliny - drzewa i rośliny są naturalnymi filtrami powietrza, które absorbują zanieczyszczenia powietrza i produkują tlen.
Wspieraj organizacje działające na rzecz czystego powietrza - popieraj działania organizacji zajmujących się walką ze smogiem, przyczyniając się do edukacji ludzi i wprowadzania zmian na poziomie lokalnym i globalnym.
Pamiętaj, że walka ze smogiem wymaga wysiłku zarówno na poziomie jednostki, jak i społeczeństwa. Każdy może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, aby zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie dla siebie i dla całego środowiska.
----
W tym roku powróciliśmy z drugą edycją akcji “Patrzymy samorządom na ręce - czyli jak egzekwowana jest uchwała antysmogowa w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego”.
Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pierwsze wyłączenia prądu w nowym roku. Sprawdźcie harmonogram
4150Policja poszukuje sprawcy pobicia! Rozpoznajesz go?
3758Powitajcie Jasia. To pierwsze dziecko urodzone w Jastrzębiu w 2025 roku!
2158Tuż za biblioteką otwarto "Ogród Czytelnika". To inwestycja za blisko 700 tys. złotych
1712Robot HUGO RAS w Jastrzębiu. w WSS nr 2 jest pierwszym szpitalem korzystającym z robota (zdjęcia)
1019Powitajcie Jasia. To pierwsze dziecko urodzone w Jastrzębiu w 2025 roku!
+7 / -0Od 12 lat są rodziną zastępczą. To nie praca, lecz misja i powołanie
+7 / -0Został złapany na gorącym uczynku. Nie spodziewał się, że na stacji jest policjant
+5 / -0Odszedł Jerzy Kulig – Wielka Legenda GKS-u Jastrzębie
+4 / -0Tylko dwa wypadki. Spokojne święta na śląskich drogach
+4 / -0Tuż za biblioteką otwarto "Ogród Czytelnika". To inwestycja za blisko 700 tys. złotych
2"Zainwestowała" w "Baltic Pipe". Straciła blisko 20 tys. złotych
1Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
1W czwartek pożegnanie legendy. Pogrzeb śp. Jerzego Kuliga odbędzie się na "Górnym"
0Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert