Jastrzębie-Zdrój będzie strefą przyjazną dla rozwoju gospodarki, przedsiębiorców i pracowników. Taki cel stawiają sobie władze miasta. Prezydent Anna Hetman i Izabela Grela - pełnomocnik ds. rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości przedstawiły wczoraj program, który pomoże go zrealizować.
Utworzenie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, wsparcie dla początkujących przedsiębiorców i pomoc w nawiązywaniu współpracy z zagranicznymi partnerami biznesowymi to tylko niektóre z planów, które zaprezentowano wczoraj w Urzędzie Miasta. Po kilku miesiącach pracy w magistracie Izabela Grela przedstawiła koncepcję, która ma pomóc w rozwoju gospodarczym Jastrzębia-Zdroju.
- Program „Jastrzębska Strefa Gospodarcza” jest już częściowo realizowany. Teraz zebraliśmy to w całość i będziemy kontynuować zaplanowane działania – tłumaczyła Anna Hetman. - Głównym celem programu jest stworzenie lepszych warunków do inwestowania w Jastrzębiu-Zdroju oraz łączenie interesów pracowników i pracodawców – dodała.
Przedstawiony program został oparty na trzech filarach dedykowanych dla: przedsiębiorców, osób zakładających firmy oraz inwestorów. Pierwszy z nich zakłada działania pn. „Partnerzy w biznesie”, który związany jest m.in. z realizacją misji gospodarczych z udziałem przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie Biznesu. - Pierwszy wyjazd tego typu odbędzie się prawdopodobnie pod koniec sierpnia. Pojedziemy do miasta partnerskiego Ibbenbüren, gdzie przedsiębiorcy będą dzielić się doświadczeniami i nawiązywać kontakty biznesowe – mówiła Izabela Grela.
Filar dla przedsiębiorców zakłada prowadzenie szkoleń, a także zorganizowanie konferencji gospodarczej w Jastrzębiu-Zdroju. Pełnomocnik ds. rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości tłumaczyła, że projekt ma za zadanie wspierać także jastrzębskie firmy z ugruntowaną pozycją. W ramach tych działań miasto chce dostarczać specjalne wizytówki i realizować z przedsiębiorstwami filmy promocyjne.
Twórcy projektu planują również wsparcie dla młodych i początkujących przedsiębiorców. W ramach filaru dla osób zakładających własną firmę działa już program „Lokal za złotówkę”, a za kilka dni ruszy nabór zgłoszeń do „Lokalu na start”. Pierwsza lokalizacja została już przygotowana. Przyszły najemca będzie prowadził działalność w biurze przy ulicy Zielonej.
Podczas konferencji prasowej mówiono także o programie realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy. W ramach projektu pn. „Biznes szyty na miarę” przedsiębiorcy mogą uzyskać m.in. środki na stworzenie nowych stanowisk pracy. Nowością będzie natomiast konkurs startupowy, podczas którego przyznane zostaną granty na uruchomienie pierwszego biznesu. - Chcemy poprosić młodych mieszkańców miasta, aby przedstawili nam swoje pomysły na biznes – tłumaczyła Izabela Grela. - Konkurs dedykowany jest dla osób od 16 do 24 roku życia. Przystąpić mogą do niego osoby, które nigdy wcześniej nie prowadziły własnej działalności gospodarczej.
Projekt „Jastrzębska Strefa Gospodarcza” przewiduje również udostępnienie nowych terenów inwestycyjnych. - Przy ulicy Dębina przygotowujemy teren pod budowę parku przemysłowego, gdzie dokonano już podziału gruntów. Mamy sygnały o dużym zainteresowaniu tym miejscem pod kątem hal produkcyjnych i magazynowych – tłumaczyła Anna Hetman. - Przygotowujemy również projekt drogi w tym rejonie, która podzieli ten obszar i dobrze go skomunikuje.
Miasto planuje również modernizacje ulicy Rolniczej. Na ten cel pozyskano ponad 700 tys. złotych środków zewnętrznych. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca roku.
Wśród terenów pod inwestycje wymienia się także obszar w sąsiedztwie byłej kopalni Jas-Mos, gdzie docelowo powstać ma „Port Jas-Mos”, a także obszar Moszczenica gdzie przeprowadzono ostatnio inwentaryzację drzew. - Do wycięcia zakwalifikowanych zostało 200 drzew. Musimy ten teren uporządkować, aby był jeszcze bardziej atrakcyjny – zapewniała prezydent miasta.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na oficjalnej stronie internetowej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
3032Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
693Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
534Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
516Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
432O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+14 / -5Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -1Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
+2 / -2Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
+0 / -3Koniec papierowego awizo? Poczta Polska wdraża e-Doręczenia
+0 / -5O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
0Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
0Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~seboc 2018-06-27
09:07:32
"Szczegółowe informacje o programie znajdują się na oficjalnej stronie internetowej"
Sorry, ale zadne szczegolowe informacje sie tam nie znajduja.
W ogole znajduje sie na tej stronie bardzo niewiele.