zamknij

Wiadomości

K. Gadowski: rząd w białych rękawiczkach likwiduje możliwość pobierania deputatu

2017-10-23, Autor: pww

Sala Domu Zdrojowego była dziś wypełniona po brzegi. Emeryci i renciści przyszli na spotkanie z posłem Krzysztofem Gadowskim, który opowiadał o ustawie o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla.

Reklama

W opinii posła Krzysztofa Gadowskiego ustawodawcy dzielą emerytów górniczych i rencistów na uprzywilejowanych i tych bez przywilejów. Na osoby, którym ZUS będzie wypłacał dożywotnio pieniądze za deputat oraz tych, którym wypłaci się świadczenie jednorazowe. Jego zdaniem rząd za 10 tysięcy srebrników likwiduje możliwość pobierania deputatu. – Rząd najpierw każe podpisać oświadczenia i tym samym zrzec się prawa do deputatu, a później dobrodusznie wypłaci rekompensatę. I to wszystko będzie się działo w oparciu o ustawę – tłumaczy poseł.

Nie wszyscy będą mogli skorzystać z rządowych rozwiązań. Chodzi o grupę kilkunastu tysięcy osób, które odeszły na emeryturę bez prawa do deputatu, nabyli prawa emerytalne po dniu skutecznego wypowiedzenia prawa do bezpłatnego węgla,  a także ze względu na złą sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa zostali skutecznie pozbawieni prawa do ekwiwalentu  przez dyrekcję i związki zawodowe. – W czym ci ludzie są gorsi od tych, którym rząd daje rekompensatę? – pyta Krzysztof Gadowski.

Poseł tłumaczy się także z zarzutu, że to PO zabrała emerytowanym górnikom deputat. – Przez 10 miesięcy rządów Platformy Obywatelskiej spółki węglowe borykały się z bardzo trudną sytuacją węgla na rynkach światowych. Od 2 lat rządzi PiS i nadal nie wypłaca się deputatu, choć sytuacja w górnictwie uległa znacznej poprawie – tłumaczył.

Krzysztof Gadowski przypomina, że wnosił poprawki do rządowego projektu ustawy. Chciał, aby osoby uprawnione miały możliwość wyboru – deputat czy rekompensata – ale wszystkie zostały odrzucone.

Przypomnijmy, że dziś Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensatach za utratę prawa do deputatu węglowego. >> Prezydent podpisał ustawę o rekompensacie za utracony deputat węglowy <<

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ravenfive 2017-10-23
  20:12:19

  8 17

  Chwała PiSowi! Mam wrażenie że co poniektórzy myślą że dzieki nim nawet reprezentacja gra lepiej. Sprywatyzować kopalnie i bedzie uczciwie w calej Polsce a nie ciągle utrzymywanie z naszych podatków. To kiedyś musi je*nąć...

 • ~ 2017-10-24
  19:14:31

  7 5

  Co to za POtworny cynik , POdły cwaniaczek który dobrze wie ze za jego rządów pracownikom głownie Slaska zatrudnianych onegdaj w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy ,w soboty i swieta bez dni zamiennie wolnych ukradziono wstecznie Emerytury w wieku 60 lat obiecują że jak dozyja 67r (i tylko jak dozyją) życia to otrzymają zamiennie bez prawa wyboru REKOMPENSATY za ten wiek . Rekompensaty na które oni POlityczni Oszuści nie zabezpieczyli nawet srodków w budżecie. Kto nie wierzy? podaje ustawe. Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: art 21 Ustawa o Emeryturach POmostowych. Wszystko to w sytuacji w której tak zatrudniani kiedyś są obecnie życiowo zagrozeni gdyż „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- pamietajcie też co ogłosili także "sprawiedliwe" Tuski : ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobili z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. --Tusk jego POtwór stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" . Były Minister Budka o czym oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat - Na to wszystko też Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez takich robotnikow zakłady pracy. I teraz ten POdloy jego poplecznik ktory zapomnial juz że JSW miało kosztować za akcjie mniej niż -8 zł a może mialo być zlikwidowane w miejsce "jąder" którymi chciał Was obdarzyć smie tak Was napuszczać.
  Ja znam dla niego tylko jedno miejsce - "na jądrach".

 • ~ 2017-10-24
  19:48:17

  9 4

  "K. Gadowski: rząd w białych rękawiczkach likwiduje" ,oj gad gdybym nie był wierzący i nie miał rodziny to być ty kwiczał a nie gadał. Ma szczęście ,że Polacy to jednak wierzący w Boga lud i dlatego nikt mu raczej krzywdy nie zrobi ale jeżeli Ja uslyszę że Ktoś mu jednak zrobił , to z chęciom temu sfrustrowanemu widokiem tej facjaty POsła, -- sprawcy, dorzucę na ewentualnego obrońce w pełni rozumiejąc co czuł sprawca . Na swojej stronie Gadowski pisze : "Dziś przypada 37. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
  W zawartym 3 września 1980 roku porozumieniu strajkujący górnicy wywalczyli m.in. wolne soboty dla całej Polski" --a kurde. o tym ze ludzie pracowali w święta , w nadgodzinach ,w pyle i wielu innych na wszystkich zmianach abyś miał ciepło w dupke i prąd w Sylwestra ,jak Ich okradaliście z wcześniejszych emerytur za tą prace ,jak Im dodawaliście jeszcze 2 lata po dodanych 5 i tym fakcie do wieku emerytalnego --nie pamiętałeś?, P Ośle obrońco rzekomy ludu Śląskiego!

 • ~ 2017-10-24
  19:49:35

  7 4

  "K. Gadowski: rząd w białych rękawiczkach likwiduje" ,oj gad gdybym nie był wierzący i nie miał rodziny to być ty kwiczał a nie gadał. Ma szczęście ,że Polacy to jednak wierzący w Boga lud i dlatego nikt mu raczej krzywdy nie zrobi ale jeżeli Ja uslyszę że Ktoś mu jednak zrobił , to z chęcią temu sfrustrowanemu widokiem tej facjaty POsła, -- sprawcy, dorzucę na ewentualnego obrońce w pełni rozumiejąc co czuł sprawca . Na swojej stronie Gadowski pisze : "Dziś przypada 37. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
  W zawartym 3 września 1980 roku porozumieniu strajkujący górnicy wywalczyli m.in. wolne soboty dla całej Polski" --a kurde. o tym ze ludzie pracowali w święta , w nadgodzinach ,w pyle i wielu innych na wszystkich zmianach abyś miał ciepło w dupke i prąd w Sylwestra ,jak Ich okradaliście z wcześniejszych emerytur za tą prace ,jak Im dodawaliście jeszcze 2 lata po dodanych 5 i tym fakcie do wieku emerytalnego --nie pamiętałeś?, P Ośle obrońco rzekomy ludu Śląskiego!

 • ~ 2017-10-24
  22:57:12

  6 4

  Ach zapomniał bym Panie Gadowski, przemawiał pan przecież do emerytów. Może załatwił by pan Im przywrócenie w poprzedniej wysokości "zasiłku pogrzebowego aby mieli na trumnę?"-- no bo rozumie Pan każdy w pewnym wieku odchodzi, chyba że uważa pan iz Oni powinni jeszcze zasuwać w pracy i nie brać emerytur gdyż są za młodzi? no i ten dziedziczony zachowek na emeryturę z NFI który Im rąbnęliście razem z kolesiami, zwrócicie .hm co Pan na to---Pyzdra już obiecał że zwróci ino On ma jakiś długi drewniany nos.

 • ~Stanisław Mroziński 2017-10-28
  16:31:20

  5 2

  P. Gadowski my wszyscy mamy już ponad 70 lat
  więc nie pie,,,l że jesteś taki do przodu .Łatwo jest tylną część ciała wozić za darmo na autobusach komunikacji miejskiej w formie SWOJEJ reklamy .Co mały człowieczku wraz ze swą szefową zrobiłeś dla nas

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuJastrzebie.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Jastrzębiu-Zdroju?
Oddanych głosów: 664

Prezentacje firm