Strajk jest nielegalny, ponieważ gdy został ogłoszony nie istniał już przedmiot prowadzonego w spółce sporu zbiorowego. Związkowcy zgłosili wprawdzie nowe postulaty, ale odbyło się to już po wszczęciu strajku, bez wymaganej ustawą procedury rokowań oraz mediacji. Ponadto, Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy wszczynając strajk nie zawiadomił zarządu spółki o planowanej akcji strajkowej.
Od 10 lutego 2015 r. na terenie JSW S.A. prowadzony był strajk głodowy, który w orzecznictwie Sądu Najwyższego został jednoznacznie uznany za nielegalny. 12 lutego Sąd Okręgowy w Gliwicach zakazał Członkom Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego JSW dalszych działań i zaniechań, które wyrządzają spółce szkodę.
- W ocenie sądu strajk jest nielegalny i powinien zostać natychmiast przerwany. Z tego powodu konieczne było wystąpienie do organów ścigania w celu wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób, które w sposób jawny (bo z wykorzystaniem przekazu medialnego) naruszają prawo. Dowodzi to poczucia ich całkowitej bezkarności i nonszalancji także wobec organów wymiaru sprawiedliwości – wyjaśnia Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.
Dodatkowo, Prezydent Pracodawców RP zwrócił się w liście otwartym do Andrzeja Seremeta, Prokuratora Generalnego, z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem prokuratorskim postępowania karnego dotyczącego liderów związkowych kierujących nielegalną akcją strajkową w Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. oraz wyciągnięcie w stosunku do nich sankcji prawnych.
- Nie ulega wątpliwości, że metody walki związkowej, które mogliśmy oglądać z przekazów medialnych rażąco odbiegają od standardów obowiązujących w demokratycznym państwie prawa. Jestem zdumiony, że w stosunku do kierujących i organizatorów akcji powszechnego łamania prawa dotąd nie wyciągnięto żadnych konsekwencji prawnych. Jestem również przerażony faktem, że tak jaskrawe przypadki naruszenia prawa własności, połączone z aktami wandalizmu i przemocy nie zostały dotąd powstrzymane, a winnych nie pociągnięto do odpowiedzialności – czytamy w liście Andrzeja Malinowskiego.
Podczas ostatniej konferencji prasowej prezes JSW Jarosław Zagórowski zapewnił, że spółka nie wyciągnie konsekwencji prawnych i dyscyplinarnych wobec strajkujących górników, którzy w jego ocenie zostali „zmanipulowani przez liderów związkowych”. Zgodnie z prawem, górnicy nie otrzymają wynagrodzenia za dni, gdy zamiast pracować strajkowali. Prezes stwierdził, że wszelkich rekompensat powinni domagać się od związków zawodowych, które organizując strajk powinny być na to przygotowane.
Jednocześnie zapowiedział, że liderzy związkowi będą odpowiedzialni za odrobienie wszystkich strat. – Nie liczymy na to, że związkowcy oddadzą nam te utracone pieniądze. Otrzymaliśmy od nich zapewnienie, że górnicy będą pracować w soboty i niedziele za zwyczajne stawki tak długo aż osiągną poziom wydobycia, jaki był przed strajkiem, a było to 106 procent naszego planu – mówił Jerzy Borecki, zastępca prezesa JSW ds. technicznych.
Przypomnijmy, strajk rozpoczął się 28 stycznia. Protestowało 5,5 tysiąca pracowników, czyli 20 procent załogi. Głodówkę prowadziło 27 osób. Absencja wynosiła ponad 50 procent. Według Zarządu JSW, każdy dzień protestu kosztował około 27 mln złotych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Awaria rurociągu. Te ulice nadal są nieprzejezdne
22496Zalane drogi w Jastrzębiu. Boisko w Ruptawie pod wodą
17875Ciągle pada. Miasto wydało komunikat dotyczący aktualnej sytuacji powodziowej
6660Jastrzębie walczy ze skutkami podtopień. Ul. Pszczyńska w kierunku Pawłowic wciąż nieprzejezdna
5146Pałac Ślubów w budowie. Jak idą prace? [FOTO]
4724Pustostan za kinem przestanie "straszyć"? Miasto planuje zakup nieruchomości
+36 / -4Awaria rurociągu. Te ulice nadal są nieprzejezdne
+16 / -0Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
+19 / -7Ciągle pada. Miasto wydało komunikat dotyczący aktualnej sytuacji powodziowej
+7 / -0Historyczny zabieg w jastrzębskim szpitalu. Pierwszy w Polsce z wykorzystaniem stymulatora nowej generacji
+6 / -0Oszustwa "na miłość" wciąż zbierają żniwa. Jastrzębianka straciła prawie 250 tysięcy złotych
2Nowa karetka trafi do Jastrzębia-Zdroju. WPR zakupiło w sumie 14 karetek za ponad 12 mln złotych
1Rusza pomoc dla powodzian. Harcerze zorganizowali zbiórkę darów dla poszkodowanych
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Z regionu: największa budowla hydrotechniczna w Polsce stabilizuje sytuację w Raciborzu
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert