W Kościele Katolickim rozpoczęło się Triduum Paschalne. To dni poprzedzające Święta Wielkiej Nocy, najważniejszy czas w roku dla Chrześcijan. Dziś we wszystkich parafiach odbędą się obchody Wielkiego Czwartku. Wierni wspominać będą ostatnią wieczerzę i ustanowienie przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa i eucharystii.
Triduum Paschalne, co w tłumaczeniu z łaciny oznacza "Trzy Dni Paschalne", jest określeniem używanym w Kościele katolickim, aby opisać trzy dni poprzedzające Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. Triduum Paschalne jest najważniejszym okresem w kalendarzu liturgicznym dla katolików i obejmuje:
Wielki Czwartek: To dzień, w którym Kościół wspomina Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił Eucharystię i kapłaństwo. Wieczorem w wielu kościołach odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której kapłan dokonuje obrzędu umycia nóg, nawiązując do gestu Jezusa, który umył stopy swoim uczniom.
Wielki Piątek: Jest to dzień upamiętnienia Męki i Śmierci Jezusa na krzyżu. W tym dniu Kościół zachęca do modlitwy, postu i refleksji nad cierpieniem Chrystusa i znaczeniem Jego ofiary dla zbawienia ludzkości. W wielu kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Liturgia Męki Pańskiej.
Wielka Sobota: Jest to dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu wierni często przygotowują się do święcenia wody i święcenia pokarmów na Wielkanocną Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Wieczorem odprawiana jest uroczysta Wigilia Paschalna, podczas której Kościół witający zmartwychwstałego Jezusa celebruje sakramenty chrztu i bierzmowania dla katechumenów oraz ponownie obchodzi liturgię Eucharystii.
Triduum Paschalne jest nierozerwalnie związane z centralnymi tajemnicami chrześcijańskiej wiary: męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Obejmuje ono więc wierzenia i praktyki liturgiczne, które koncentrują się na tych kluczowych wydarzeniach dla chrześcijaństwa.
Wielki Czwartek to dzień w liturgii katolickiej, który upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa Chrystusa z Jego uczniami, a także ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Jest to pierwszy dzień Triduum Paschalnego, czyli okresu trzech dni poprzedzających Wielkanoc.
W Wielki Czwartek, Kościół katolicki celebruje wieczorną Mszę Wieczerzy Pańskiej, podczas której kapłan odczytuje opis Ostatniej Wieczerzy z Ewangelii, a następnie odprawia Eucharystię. Jest to szczególna Msza, która upamiętnia ostatnie spotkanie Jezusa z Jego uczniami przed Jego męką i śmiercią na krzyżu. W trakcie tej Mszy, nawiązując do gestu Jezusa, który umył stopy swoim uczniom, kapłan może dokonać obrzędu umycia nóg wybranym osobom, symbolizując pokorę i służbę.
Wielki Czwartek jest także czasem, kiedy w Kościele katolickim przypomina się znaczenie sakramentu kapłaństwa, który został ustanowiony przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy udzielił apostołom polecenia, aby kontynuowali obchodzenie Eucharystii.
Po Mszy Wieczerzy Pańskiej, tabernakulum w kościele zostaje opróżnione, a konsekrowane hostie są przenoszone do kaplicy ciemnicy, gdzie zostają wystawione do adoracji przez wiernych aż do celebracji Wielkiej Soboty.
W Wielkim Czwartku, Kościół katolicki podkreśla znaczenie jedności, miłości i służby, nawiązując do przykładu, jaki dał Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
6261Opróżnia mieszkania po ludzkich tragediach, zmarłych, czy meliny. Niecodzienna profesja Jakuba Kośmidera
5450Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Ile takich osób jest w Jastrzębiu? (zdjęcia)
4581„„Escobar” i grupa przestępcza to wymysł śledczych”. Artur K. uderza również w media
3152"Mamo, telefon wpadł mi do ubikacji..." - uważajcie, to oszustwo!
2957Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
+19 / -7Trzeźwy poranek nie taki trzeźwy. Trzech kierujących pod wpływem
+5 / -0Spał przy budce z kebabem. Jastrzębianin na widok policji zaczął uciekać
+5 / -0Adam G. na wolności. Były poseł wyszedł z aresztu
+5 / -1Poszukiwany w rękach policji. Zatrzymał go dzielnicowy po służbie
+4 / -0Dziś Dzień Straży Miejskiej. Jak bardzo jest to potrzebna instytucja?
2Trzeźwy poranek nie taki trzeźwy. Trzech kierujących pod wpływem
1Kolejny wrak odholowany. Zwolniło się miejsce parkingowe
1Kobieta straciła ponad 34 tys. zł. Uważaj na przesłane linki
1"Mamo, telefon wpadł mi do ubikacji..." - uważajcie, to oszustwo!
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~seboc 2024-03-28
14:30:19
"dla Chrześcijan"
Dla chrześcijan.
Analfabeci.