W PKM zatrudnionych jest ponad 200 osób. W skład tej grupy wchodzą kierowcy, pracownicy zaplecza technicznego oraz administracji. Dotychczas mieli zapewnioną pracę, bo choć MZK podpisał 10-letnią umowę na obsługę Jastrzębia i okolic z Warbusem, to zadania jako podwykonawca wykonywał PKM. Sytuacja zmieni się w kwietniu 2016 roku, gdy Warbus przejmie 50% zleceń. W praktyce oznacza to, że część pracowników PKM nie będzie miała już czego szukać w tej firmie.
-Na razie nie wiemy o ilu osobach będzie mowa. Z częścią z nich obowiązuje nas 3-miesięczny okres wypowiedzenia, więc procedurę zwolnień musimy rozpocząć już teraz, by w kwietniu nie zostać z nadwyżką. To nie są łatwe sprawy, więc każdy ruch i decyzję konsultujemy z załogą i związkami zawodowymi – mówi Stanisław Słowiński, prezes PKM.
Pracownicy, którzy zagrożeni są utratą pracy mogą na mocy porozumienia PKM z Warbusem przejść do warszawskiej firmy. Sprawa nie jest jednak taka prosta, bo na razie nie podpisano żadnego wiążącego dokumentu. – Pracownicy nie chcą się na to zgodzić, bo nie wiadomo jak to wszystko będzie wyglądać. Nie chcą przechodzić w niepewne porozumienie z innym pracodawcą. Część z nich nawet chce żebyśmy ich zwolnili i wypłacili odprawę, a później poszukają pracy w Warbusie – wyjaśnia Słowiński.
Paweł Szymonik, dyrektor generalny firmy Warbus podtrzymuje deklarację, że wszyscy kierowcy PKM znajdą pracę. - Mało tego, po przeliczeniu stanu kadrowego wynika, że nasza spółka będzie musiała dodatkowo zatrudnić 14 kierowców. Dodatkowy nabór oraz szkolenia wkrótce powinny się rozpocząć. Będziemy potrzebować też 3-4 dyspozytorów oraz dyrektora placówki – informuje.
Dodatkowo dyrektor zapewnia, że praca będzie też dla wszystkich mechaników, ponieważ Warbus zamierza korzystać z zajezdni PKM-u wraz z ich pełną obsługą techniczną. - W tym celu organizujemy dla PKM Autoryzowaną Stację Obsługi Scania i ASO Solaris, aby bez przeszkód można było prowadzić serwis na miejscu w Jastrzębiu – mówi Paweł Szymonik. – Ponadto specjalnie dla Jastrzębia produkuje się już 14 autobusów marki Solaris Urbino – dodaje.
W sprawę porozumienia między firmami zaangażowało się także Biuro MZK. – Zwrócono się do firmy Warbus z prośbą, by chęć przejęcia pracowników PKM potwierdzono na piśmie i takie pismo do MZK wpłynęło. Z tego co wiemy, nie wszyscy pracownicy chcą zmienić pracodawcę co w pewnym sensie zrozumiałe. Władze MZK rozmawiają zarówno z jedną jak i drugą firmą sugerując wypracowanie najkorzystniejszych rozwiązań dla pracowników – wyjaśnia Rafał Jabłoński, pełnomocnika Zarządu MZK ds. mediów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+3 / -1Budowa elektrowni jądrowych w Polsce - JSW deklaruje gotowość do współpracy
+2 / -2Rząd "wpompuje" ponad 9 miliardów złotych w spadek wydobycia węgla. Choć... go nie zakłada
+0 / -1Drożyzna nie odpuszcza. Ceny w sklepach rosną
+1 / -2Gotówka coraz bardziej na cenzurowanym. Bruksela szykuje kontrole
+0 / -7Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuJastrzebie.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert