zamknij

Wiadomości

Ślązacy mniejszością etniczną? Pierwszy krok w sejmie zrobiony

2014-10-10, Autor: ww
Wczoraj w sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Projekt, pod którym podpisało 140 tys. Ślązaków, został skierowany do pracy w komisjach.

Reklama

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zabiegają o uznanie Ślązaków jako piątą mniejszość etniczną w Polsce, obok mniejszości karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej.

Sprawozdawcą projektu zmiany ustawy był w czwartek w sejmie dobrze znany rybniczanom prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego, niegdyś szef Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego UŚ.

 Uznanie Ślązaków za mniejszość to uprawianie demokracji, która już nie jest tylko piękną ideą, lecz mądrą praktyką i sposobem współistnienia. Chodzi o ludzi, którzy pragną żyć jako lojalni obywatele polskiego państwa, co poświadczali niejednokrotnie aż do przelania krwi – argumentował prof. Kadłubek, którego wystąpienie zostało w sejmie bardzo ciepło przyjęte.

Za skierowaniem projektu ustawy do pracy w komisjach opowiedziała się większość klubów parlamentarnych.

Obywatelski projekt ustawy trafił do sejmu dzięki współpracy 11 śląskich organizacji, którym udało się zebrać pod nim aż 140 tysięcy podpisów. Ideę silnie wspierali też śląscy parlamentarzyści – Kazimierz KutzPiotr Chmielowski, a przede wszystkim europoseł Marek Plura, który na wczorajsze czytanie projektu ustawy przyjechał specjalnie z Brukseli.

Na sali sejmowej wystąpień słuchało około 30 posłów, głównie ze Śląska. Stanowisko SLD prezentował poseł z naszego regionu - Piotr Chmielowski. - Zmiany w ustawie są ważne, bo chodzi o zachowanie, zapisanie, skatalogowanie języka śląskiego, który podobnie jak inne języki etniczne jest narażony na wymieranie. To samo dotyczy zachowania historii, kultury i śląskich zwyczajów – mówił poseł Chmielowski.

Pozostali posłowie z naszego regionu cieszą się, że projekt ustawy trafił do pracy w komisjach, ale na propozycje autorów ustawy patrzą już bardziej sceptycznie. 

- Jeżeli taka inicjatywa społeczna się pojawiła, to trzeba się nad nią głęboko zastanowić. A na pewno nie można od razu odrzucać. Dlatego cieszę się, że komisja nad nią popracuje. To dla mnie ważne, jako dla mieszkańca Śląska – powiedział nam poseł PO Krzysztof Gadowski.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~row9 2014-10-11 08:12:04

    Strata czasu. Polska była, jest i będzie Polską. A Slask był, jest i będzie województwem. Za jakiś czas kopalnie przestaną fedrować to zobaczymy do kogo Śląsk będzie płakał:) Już teraz dopłacamy z naszych kieszeni do Górnictwa, a co będzie pózniej...Jastrzębie to jedna wielka bomba kredytowa, tak samo większosc Ślaska. Górnicy szaleją 2-3 dni, a potem kieszenie puste. Jak kopalnia powie, że bedziecie od jutra zarabiać 2 tys to i tak nic do powiedzenia nie bedziecie mieć, bo jaj nie macie takich jak nasi ojcowie. Ręka machnąc to już sr...cie w portki, a jak sztygar powie, że wungel jest biały to to potwierdzicie, dajcie Śląskowi autonomie to zbankrutuje. Chyba, że liczycie sie sprzedań Niemcom:) Pozdrawiam. Polska jest Polską i żadne godanie i gaworzenie nie pomorze...

    2 2
  • ~mieszkaniec 2014-10-13 14:08:30

    Śląsk jest niemiecki i niech się nami Niemcy interesują a polski rząd niech dalej rozpierd ala wszystko co polskie. A wy ino narzekacie na górników bez nich zginiemy wszyscy. Row9 torcipa myślisz ze z biedronkowej wypłaty dostaje ktoś emeryture ?

    1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuJastrzebie.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.