Jastrzębski Węgiel w finale Pucharu Polski!

2012-01-21, Autor: gs

Po emocjonującym pięciosetowym spotkaniu Jastrzębski Węgiel pokonał ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle i awansował do finału Pucharu Polski. W niedzielę przeciwnikiem jastrzębian będzie Skra Bełchatów, która w drugim półfinale pokonała Resovię.

Kędzierzynianie przystąpili do tego spotkania bez Guillaume Samicy, który podczas treningu dzień przed meczem doznał urazu skręcenia stawu skokowego i nie mógł zagrać. Mimo poważnego osłabienia ZAKSY trudno była wskazać faworyta tego spotkania. Spotkały się dwie wyrównane drużyny i w kolejnym spotkaniu między ZAKSĄ a Jastrzębskim musiał rozstrzygać tie-break.

Jastrzębianie długo wchodzili w mecz – od początku pierwszego seta zarysowała się przewaga ZAKSY, która wypracowała sobie kilkupunktową przewagę. Przy stanie 13:10 dla kędzierzynian trzy skuteczne ataki z rzędu Zbigniewa Bartmana wyrównały stan seta. Od tego momentu gra była wyrównana, a o losie seta zdecydowała emocjonująca końcówka. W niej górą okazał się trener Lorenzo Bernardi. Świetne serwisy wprowadzonych w końcówce seta Luciano BozkoAshlei Nemera spowodowały, że to jastrzębianie wygrali pierwszego seta.

Set drugi nie dostarczył kibicom tylu emocji i przebiegł w zasadzie bez historii. Od początku zarysowała się przewaga ZAKSY - skuteczna gra blokiem podopiecznych Krzysztofa Stelmacha wybiła z rytmu jastrzębian. Świetnie grał Antonin Rouzier - skuteczne ataki i świetne serwisy francuskiego atakującego nie dały nadziei Jastrzębskiemu na wyrównaną walkę w tym secie. ZAKSA wygrała przekonująco do 18.

W secie trzecim obie drużyny grały falami - raz jedna drużyna miała przewagę, by za chwilę stracić ją na rzecz drugiej. Jastrzębski prowadził 5:2, by za chwilę przegrywać 6:8. ZAKSA prowadziła 10:8, ale już po chwili było 14:11 dla jastrzębian. Przy stanie 17:14 dla Jastrzębskiego dwa świetne bloki Russela Holmesa spowodowały, że zawodnicy Lorenzo Bernardiego wyszli na pięciopunktową przewagę - którą już spokojnie utrzymają do końca seta. Nic bardziej mylnego - błędy własne jastrzębian doprowadziły do remisu po 23 i nerwowej końcówki. Świetnie grający Michał Łasko pewnie skończył atak i Jastrzębski miał piłkę setową, którą szybko wykorzystał -  presji nie wytrzymał Rouzier i atakując posłał piłkę w aut.

Kędzierzynianie, zdając sobie sprawę, że porażka w czwartym secie zakończy ich przygodę z Pucharem Polski kolejną odsłonę rozpoczęli bardzo zdeterminowani. Początek seta był jednak wyrównany. Jednak gdy po ataku Roba Bontje piłka wylądowała na aucie ZAKSA wyszła na prowadzenie 11:9, którego nie oddała już do końca seta. Dobrze w tej odsłonie spisywał się Siergiej Kapelus. Set zakończył się zwycięstwem kędzierzynian do 22.

Tie-break to wyrównana gra punkt za punkt. Przy stanie 9:9 na boisku pojawiło się spore zamieszanie. Kędzierzynianie poprosili o challenge dopatrując się dotknięcia taśmy przez Russela Holmesa. Okazało się że środkowy Jastrzębskiego popełnił błąd... ale nie ten, który weryfikowali kędzierzynianie - Amerykanin przekroczył środkową linię, ale nie dotknął górnej taśmy - w konsekwencji punkt zdobyli jastrzębianie. Przy stanie 12:11 dla Jastrzębskiego zatrzymany blokiem Kubiaka i Bontje został Rouzier i jastrzębianie wyszli na dwupunktowe prowadzenie. W samej końcówce niezwykle ważne piłki skończył Michał Kubiak i to Jastrzębski Węgiel został finalistą Pucharu Polski.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 2:3 (22:25, 25:18, 23:25, 25:22, 12:15)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Zagumny, Kapelus, Rouzier, Gladyr, Kaźmierczak, Ruciak, Gacek (libero) oraz Witczak, Pilarz.

Jastrzębski Węgiel: Thornton, Łasko, Bartman, Kubiak, Holmes, Bontje, Rusek (libero) oraz Bozko, Nemer, Vinhedo, Gawryszewsk